Opravte svůj bytový dům a ušetřete

Nevzhledná fasáda, opadaná omítka nebo rezavějící balkóny jsou časté nedostatky panelových i bytových domů. V takovém okamžiku je ten správný a hlavně vhodný čas na celkovou rekonstrukci. Co vše by měla rekonstrukce obnášet, jak je to s potřebnými povoleními a jak co ji financovat, se dočtete v následujícím článku.

Proč rekonstruovat?

Hlavním důvodem rekonstrukce bytového domu je snížení jeho energetické spotřeby a celkové snížení běžných výdajů. Ke ztrátám může docházet kvůli špatné elektroinstalaci, vodovodnímu potrubí, topnému systému nebo netěsností oken a dveří.

• Zvýšení hodnoty objektu
• Zvýšení komfortu bydlení
• Bezpečnější a zdravější bydlení
• Celkové zlepšení vzhledu domu

Jak začít?

Aby mohlo dojít k celkové rekonstrukci bytového domu je potřeba mít souhlas majitele celého objektu nebo majitelů jednotlivých bytů. Pokud bude souhlasit většina, je možné začít rekonstrukci domlouvat. Při výběru realizační firmy, je potřeba si ji pořádně prověřit. Ideální je sehnat reference na její dosavadní práci.

Ideální doba

V současné době je ideální doba na revitalizaci bytového i panelového domu. Nemá cenu váhat. Ceny stavebních prací jsou poměrně přijatelné a úroky hypotečních úvěrů jsou nízké. Otázkou je, jaký je stav na společném fondu. Financování rekonstrukce je možné několika způsoby, hypotékou s nízkou úrokovou sazbou nebo programy státní podpory ve formě dotací.

Nová zelená úsporám

Nově probíhající Nová zelená úsporám, je program Ministerstva životního prostředí zaměřený na úspory energie a obnovitelných zdrojů v rodinných a bytových domech. Možné je čerpat dotaci až ve výši 10 mil. Kč. Žádosti se podávají online a přijímány budou do 31. 10. 2015.

Před rekonstrukcí
Po výběru kvalitní a renomované firmy je potřeba zařídit a obstarat několik dalších věcí. Jednou z nejdůležitějších je nechat si vypracovat projekt a vyřídit všechna potřebná povolení a stavební podklady. Dále je pak potřeba nechat dům posoudit statikem a nechat si udělat energetický audit.

Celková rekonstrukce

Pokud má být rekonstrukce maximálně účinná a efektní, je potřeba k ní přistupovat komplexně. Není dobré se zaměřit jen na jeden problém a ten vyřešit. U většiny starších bytových domů je vždy problémů několik. Během rekonstrukce by se měla pozornost věnovat:

• zateplení fasády
• rekonstrukci, opravě a zateplené střechy
• rekonstrukci balkónů a lodžií
• výměně oken, dveří
• vnější i vnitřní omítce, malbě a nátěrům

Zateplení bytového domu

Jak již bylo řečeno, hlavním důvodem je snížení nákladů na energie. K tomu nejvýrazněji pomáhá zateplování bytových domů. Díky zateplovacímu systému lze docílit až 30% úspory nákladů. Díky zateplení dům lépe odolává povětrnostním podmínkám a vlivům.

• Předchází se vlhkým zdím
• vzniku plísní
• prodlouží se životnost fasády
• zvýší se hodnota domu

Výměna oken a dveří

Pro co největší výsledky, se doporučuje nejen objekt zateplit, ale také zabránit zbytečným únikům tepla i jinými prostory. Vyplatí se tak vyměnit okna, dveře a jiné vstupní portály, jako jsou vrata nebo střecha. Všemi těmito prostory může unikat teplo a i přes zateplení může stále docházet k tepleným únikům. Jedině s dobře těsnícími okny a dveřmi bude efekt maximální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *