Osvětlení dílny a garáže nepodceňujte. 4 rady a tipy, jak ho vybrat

Pravděpodobně jste už někdy řešili výběr osvětlení do interiéru, na zahradu anebo balkon či terasu. Pokud jste ale hrdým majitelem garáže a vlastnoručně zařízené dílny, možná jste udělali jednu zásadní chybu a s výběrem vhodného osvětlení se příliš nezaobírali. A to je špatně. Dostatek světla vám totiž bude časem chybět.

Máme pro vás proto 4 rady a tipy, jak vybrat světlo do dílny a garáže a nešlápnout vedle.

Rada č. 1: Zvolte správný prostor

První radou je rozvržení svítidel, které budete v garáži, dílně či jejím okolí vyžívat. Myslete na to, že kromě vnitřních prostor byste měli osvětlit i příjezdovou cestu do garáže, ale třeba také stoly a ponky, které se v dílně či garáži nacházejí. Pro příjezdové cesty, interiéry i stoly se ale hodí specifické osvětlení, o němž si řekneme něco víc níže.

Rada č. 2: Pozor na vzdálenosti

Když jsme se v předchozím odstavci zmínili o osvětlení příjezdové cesty, nemůžeme si odpustit také menší upozornění. Ideální jsou v tomto případě sloupková svítidla a právě na jejich rozestupy si dejte pozor. Pokud je umístíte daleko od sebe, vzniknou mezi nimi prázdná a tmavá místa, která vás mohou mást.

Rada č. 3: Dílna a garáž potřebují dostatek světla

Při výběru osvětlení do dílny anebo garáže myslete na to, že tady budete pracovat nejen přes den, ale mnohdy také po západu slunce. Pokud navíc nejsou tyto místnosti vybaveny okny s přirozeným světlem, budete si muset vypomoci tím umělým. Proto sázejte na dostatečné světelné zdroje, z nichž můžeme doporučit zejména přisazená stropní svítidla a také robustnější nástěnná svítidla.

Rada č. 4: Nezapomínejte na detaily

Pozornost byste měli věnovat také stupni krytí IP, které by mělo v dílnách a garážích dosahovat alespoň hodnoty 44. Velmi důležitá je i barva světla. V tomto případě doporučujeme bílé světlo s teplotou chromatičnosti 3 000K a výše. Abyste nebyli odkázáni pouze na nástěnné světlo, stůl opatřete také externí lampou s velkým ramenem nebo lampičkou na klip. Praktické jsou také dobíjecí svítilny, u kterých odpadá neustálé shánění baterek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *