Pět tipů na ochranu před vánočními zloději

Vánoce sice nepatří z hlediska počtu krádeží vloupáním mezi nejkritičtější období roku, zlodějská aktivita i tak bývá přes svátky nadprůměrná. Lidé totiž často vyrážejí na hory nebo na návštěvy a jejich domy a byty zůstávají prázdné.

Leckterý zloděj také nepohrdne vánočními dárky, které zejména ve větších městech mívají cenu v řádech desítek tisíc. Právě ty lákají typické vánoční zloděje – tedy nejčastěji “osamělé vlky”, kteří nutně potřebují peníze. Většinou nejde o profesionály s drahým zlodějským náčiním, sázejí spíše na hrubou sílu a vybírají si snadné oběti. Nabízíme pár způsobů, díky nimž se lze jejich nájezdu snáze vyhnout.

1) využijte sousedských vztahů

Souseda poproste, aby během vaší nepřítomnosti sledoval vstup do bytu či domu a hlásil vám cokoliv podezřelého. Pozornost by měl zaměřit na eventuální, i nepatrné, porušení vstupních dveří nebo oken.

2) Simulujte svou přítomnost

Pořiďte si časovač do zásuvky a zapojte do ní rozsvícenou lampu u okna do ulice. Podobně lze spouštět rádio, které bude slyšet přes vstupní dveře. Osvědčila se i simulace přítomnosti psa, která v náhodných intervalech spouští sekvenci kňourání, škrábání a vytí. Dobrý nápad je přelepit dočasně jméno na zvonku. Mnoho zlodějů v bytových domech zvoní u vstupních dveří, a pokud se nikdo neozývá, dohledají si byt se stejným jménem a jdou už v podstatě najisto.

3) Vyměňte dveřní vložku, skryjte cennosti

“Častěji než dveřmi zloději bohužel chodí okny, ale na instalaci mříží nebo bezpečnostních fólií je v téhle chvíli pozdě. Máte-li zámkovou vložku nízké bezpečnostní třídy, nebo ji dokonce neznáte, vyplatí se ji vyměnit. Není to tak pracné a amatérského zloděje kvalitní zámek nejspíš odradí. Jistou volbou jsou ovšem bezpečnostní dveře do bytu, které splňují nejen bezpečnostní, ale i protipožární a protihlukové normy. Pokud by se dovnitř přece jen dostal, ukryjte cennosti na neobvyklá místa. Nezapomeňte na sklep, je-li zabezpečen visacím zámkem, neměl by jít přepilovat, přecvaknout ani rozbít kladivem.”

4) Pozor na sociální sítě

Pokud už se musíte pochlubit nadílkou od Ježíška třeba na Facebooku, buďte opatrní, stejně jako s uveřejňováním informací, že jste zrovna na horách, či kdy odjíždíte. Nebo alespoň omezte viditelnost těchto sdělení jen spolehlivým osobám. Dočasná změna jména na zvonku nebo na vstupních dveřích by eventuálně mohla zloděje, který na Facebooku nebo jinde najde vaši adresu, mohla odradit. Bude si myslet, že už dávno bydlíte jinde.

5) Využijte techniky

Věděli jste, že kamerový systém, který pohodlně ovládnete přes smartphone, je k mání už za pár stovek? Kamera instalovaná na vhodné místo v domácnosti bude monitorovat, co se tam děje, když nejste doma. V případě, že se dovnitř dostane někdo nepovolaný, informujte hned policii.

Charakteristiky zlodějů

Amatér

Volí snadno dostupné domy a byty, k průniku používá jednoduchých nástrojů a hrubé síly. Krade především snadno zpeněžitelné věci (elektroniku, šperky, hudební nástroje, sportovní vybavení), hotovost a alkohol. Nevyhýbá se ani domácnostem, které na první pohled neslibují hodnotný lup.

Profesionál

Často jde o zkušené recidivisty, kteří mají pro strach uděláno, vybavené nástroji, jimiž překonají i základní zabezpečení. Nejlepší je zpomalit jejich postup zábranami, jež nedokážou zvládnout bez hluku. Kradou v podstatě vše, nejvíce je zajímá hotovost, šperky a elektronika. Při prohlídce bytu postupují systematicky a ukrýt před nimi majetek bývá obtížné.

Organizovaná banda

Zajímá se především o šperky, starožitnosti a umění, nepohrdne elektronikou. Většinou loupí v domácnostech „horních 10 tisíc“ a také v luxusnějších bytech, rodinných domech v satelitních městečkách, nebo ve vilách ve velkoměstech. Obrana proti ní je velmi obtížná. Její členové používají elektrické nástroje, umějí zaslepit bezpečnostní systémy. Objekty banda pečlivě tipuje a hravě překoná primární zabezpečení. Platí na ni sekundární zabezpečení a dobré skrýše cenného majetku.

Text: redakce, -ll-, foto: TOKOZ

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *