Podzim je tady a zahrada volá po zazimování

Sklizeň je už dávno za námi, ze švestek jsme uvařili chutná povidla a vypálili famózní pálenku, z jablek vypresovali mošt plný vitamínů a z vinné révy připravili osvěžující burčák, který nám zpříjemní podzimní večery. Zahrada nám své dary již vydala a nyní je řada na nás, abychom se jí řádně odvděčili a připravili ji na zimu tak, abychom novou sezónu mohli přivítat s minimálními ztrátami po mrazivém období.

Chraňte mladé a nově vysázené stromky před divokou zvěří, mrazem a slunečními paprsky

Drobné a nepříliš silné stromky nezapomeňte uchránit pletivem s drobnými oky, jutovinou nebo dokonce jakoukoli folií z umělé hmoty v bílém provedení, budete tak mít jistotu, že si zvěř vaše stromky nevybere jako zdroj potravy.
Citlivé stromy, kterým neprospívá mráz, přikryjte listím, pilinami nebo kompostem. Štít proti slunci představuje klasické vápnění stromů, to navíc dokonale zneškodní mikroby, škůdce a také předejde prasklinám v kůře stromů.

Dejte sbohem nemocným a nehodícím se stromům: Motorová pila vám ulehčí práci.

Zasahuje statný ořech na střechu zahradního altánu nebo jej napadl parazit? S kácením stromů vyčkejte až do období vegetačního klidu, které začíná s příchodem listopadových dní. Mezitím si neváhejte zajistit potřebné povolení pro zlikvidování stromu (je-li potřebné). Zkontrolujte také stav vaší motorové pily  a zajistěte potřebné nástroje. V případě, že se však na takový zásah necítíte, přenechejte skácení stromu odborníkům.
Tip redakce: Máte doma krb a nedovedete si představit zimu bez jeho hřejivé přítomnosti, ale přitom vás netěší vidina chystání dříví? Využijte techniku a vsaďte na komfortní způsob k přípravě topné sezóny. Štípačka na dřevo bude vaším spojencem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *