Pokládka plovoucí podlahy je skvělou volbou pro váš domov

Zvažujete-li pokládku podlahy, velmi pravděpodobně bude mezi zvažovanými možnostmi  plovoucí podlaha, která je perfektní volbou. Když si odmyslíte autentickou krásu masivního dřeva, uznáte, že i plovoucí podlaha může stoprocentně splnit roli kvalitní podlahové krytiny, ať už je z dřevěných parket, lamina či vinylu. Ještě stále váháte? Nechte se přesvědčit.

Proč je plovoucí podlaha „plovoucí”?

Celý systém plovoucích podlah je patrný už jen z jejich názvu – plovoucí. Jak už z něj samovolně vyplývá, plovoucí podlaha není stabilně uchycena k podkladu ani ke stěnám, k sobě jsou spojené jen její jednotlivé díly (ať už lepidlem, mnohem častěji však zámkovým spojem). Právě díky plovoucímu způsobu nabízí tento typ podlahové krytiny řadu výhod pro nové domy i rekonstrukce.

Jak to, že se plovoucí podlaha pod zátěží nerozpadne?

Možná vás ve spojitosti s plovoucí podlahou napadne hned řada otázek ohledně její stability. Když tedy plovoucí podlaha není spojena s podkladem ani sousedními stěnami, jak to, že se pod běžnou zátěží nerozpadne? Může za to zejména její váha jako celku. Zatímco jeden díl plovoucí podlahy je velmi lehký, jako celek je plovoucí podlaha těžká a tudíž i stabilní. Případným pohybům podlahové krytiny zabraňuje i podložka pod plovoucí podlahou, stejně tak i kvalitní zámkové spoje. Zámkové spoje drží jednotlivé díly plovoucí podlahy při sobě, zároveň však kdykoliv umožňují jejich lehké rozpojení v případě potřeby.

Zámkové spoje u plovoucích podlah

Zámkový spoj je hlavní součást plovoucí podlahy. Umožňuje její pokládku bez nutnosti použít lepidlo. Zámkový spoj je většinou umístěn po všech stranách lamely, díky čemuž umožňuje její kvalitní spojení s dalším dílem bez nerovností a spár. Jednotliví výrobci mají pro zámkové spoje u svých podlahových krytin i své pojmenování. Například „click systém”.

Velký výběr plovoucích podlah

Jednou z řady výhod plovoucích podlah je obrovský výběr, nad kterým se zájemcům o tento druh podlahové krytiny až zatočí hlava. Nejčastějším typem jsou laminátové plovoucí podlahy, příjemně teplé jsou korkové plovoucí podlahy a snadnou pokládku nabízejí i vinylové plovoucí podlahy. Ani milovníci dřeva nepřijdou zkrátka. Vybrat si mohou dřevěné plovoucí podlahy nebo dřevěné parketové podlahy.

Výhody plovoucích podlah

Plovoucí podlahy skýtají řadu výhod. Mezi ně se na první místo řadí snadná a rychlá pokládka plovoucí podlahy, kterou zvládne každý šikovnější kutil. Plovoucí podlahu je možné pokládat na podlahové topení, stejně tak je vhodné i umístění na starou podlahovou krytinu, která už dosloužila. Plovoucí podlaha dokáže krásně vyrovnat podlahové nerovnosti.

  • je dostání v řadě barev a dekorů,
  • je cenově velmi dostupná,
  • snadno se udržuje,
  • běžně odolává střední zátěži,
  • v případě poškození jednotlivých dílů lze plovoucí podlahu rozebrat a poškozené části nahradit novými.

Co je důležité při samopokládce plovoucí podlahy?

Pokud se plovoucí podlahu rozhodnete položit svépomocí, není třeba se ničeho obávat. Na internetu jsou dnes běžně dostupné návody na pokládku plovoucí podlahy. Disponují jimi i jednotliví výrobci plovoucích podlah. Nejdůležitější je připravit si veškeré potřebné vybavení. Dále je důležité dobře si vypočítat rozlohu celé místnosti, aby vám nechyběl materiál. Odborníci doporučují vzít vždy navíc až 20 % materiálu.

Nevýhody plovoucích podlah

I plovoucí podlahy mají své nevýhody. I přes jejich vysokou odolnost se nemohou rovnat celopokládaným podlahám z masivního dřeva, které jsou prakticky na celý život. Plovoucí podlahy nejsou odolné proti zatečení vody a nevyhovuje jim ani příliš velké zatížení.

Pokládka plovoucí podlahy je skvělou volbou, ať už se rozhodnete položit ji svépomocí, nebo pokládku přenecháte profesionálům.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *