Posuvné a skládací skleněné systémy oživí fasádu

Velkoplošné prosklené prvky jsou především prostředkem, který do interiéru propouští maximum denního světla. V podobě posuvných systémů jsou ale také vstřícné k propojení interiéru s venkovním prostředím, navíc jsou nezanedbatelnou, a dlužno říci, že také atraktivní, součástí fasády domu.
Jde o ideální prostředek k řešení vstupů z interiéru na terasu a do zahrady, stejně jako o nezanedbatelnou součást zimních zahrad. K podstatným přednostem prosklených posuvných systémů patří i jejich jednoduché ovládání a možnost je – v případě potřeby – posunout či shrnou na stranu, a docílit tak jejich širokého rozevření.

Rámy a zasklení

Pokud jde o konstrukce, jsou nejfrekventovanější hliníkové profily. Trh ovšem nabízí i adekvátní varianty v dřevěném, plastovém či dřevohliníkovém provedení. Široká paleta barev a typů profilů, jež nahrává variabilitě v souvislosti s architekturou obytného domu, umožňuje docílit celkově vyváženého výsledného vzhledu s důrazem na estetickou hodnotu objektu, ať už jde o moderní či klasickou, nebo dokonce historickou stavbu. Důležitou součástí stěn je pochopitelně také prosklení: díky možnostem výběru izolačních skel lze u posuvných a skládacích systémů dosáhnout vynikajících tepelně izolačních parametrů, jež jsou schopny vyhovět i nárokům nízkoenergetického bydlení. Prvky mohou být tak těsné, že eliminují průnik chladu (v zimě) a tepla (v létě) do vnitřních prostor. Různé druhy používaných výplní umožňují flexibilní regulaci průchodu světla.

Funkčnost a ovládání

Pro funkčnost těchto prvků je podstatný obslužný komfort, což představuje především snadný a nehlučný pohyb po vodicích lištách z ušlechtilé oceli. Pokud jde o ovládání, přes vysokou hmotnost lze těmito prvky manipulovat snadno, rychle a bez námahy jediným kliknutím. Na výběr je buď ruční, nebo mnohem pohodlnější automatické řízení. Pomocí kontrolního panelu lze zároveň s posuvnými prvky na dálku nastavit, řídit a synchronizovat rovněž ventilaci, zastínění, větrání, osvětlení, regulovat vytápění nebo klimatizaci. Inteligentní stěny je možné naprogramovat třeba i do modulu nočního chlazení.

Bezpečnost ve všech směrech

Parametrem hodným pozornosti jsou rovněž bezpečnostní prvky, a to včetně systému protipožární odolnosti, ochrany proti vloupání či elektronických vstupních kontrolních systémů. Uzamykatelné prvky lze vybavit proti riziku zabouchnutí, biometrická čtečka otisků prstů dovnitř nepustí nikoho nezvaného. Výrobci nabízejí i systémy s akustickou a vodotěsnou izolací nebo vysokou odolností proti průniku ohně.
Foto: Schüco, Deceuninck, Oknoplast, Slavona, Hladík stavební servis

Text: redakce -ll-

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *