Požadavky na vybavení bytového fondu rostou

V průběhu loňského roku byl zájem o nové i starší byty skutečně velký. Na rekordním oživení realitního trhu má zřejmě značný podíl i to, že byly nízké úrokové sazby hypoték, zanedbatelný není ani vliv pozitivního hospodářského vývoje. Od letošního roku by však podle varování mnohých investorů mohlo docházet k tomu, že se nemovitostní trh dostane do spekulativní fáze, která předcházela vypuknutí poslední krize.

Vedle rekordních prodejů v uplynulém období se ovšem prokázalo také to, že lidé mají stále vyšší požadavky na komfort obytného prostoru. Už se například nespokojí pouze s jedinou koupelnou. A to nejen u velkých dispozic, ale i u menších bytů. Nedávný průzkum, uskutečněný mezi téměř třemi tisícovkami nových majitelů nemovitostí, odhalil požadavek na dvě toalety dokonce u devíti z deseti dotázaných. Konkrétně jde většinou o jedno WC spojené s koupelnou v soukromém zázemí, druhá toaleta by měla sloužit hlavně návštěvám. Komfort takto oddělených prostor přijde vhod i při všedním provozu domácnosti, kdy její členové pospíchají do práce či do školy. Tyto trendy, stejně jako touha po bazénu či po terase, jsou zřetelné zejména u věkové kategorie v rozpětí třicet až padesát let, ovšem skutečnost, ovlivněná těmito přáními, pak poněkud pokulhává za celkovou úrovní bydlení. Někdy se totiž zájemci nakonec rozhodnout pro nemovitost, která pak v řadě jiných parametrů nevyhovuje.

Nejen velikost, ale i dispozice

Přetrvávajícím trendem jsou pořád byty s menší obytnou plochou, jež vyhovují nárokům nejen single domácností, ale i mladých rodin s jedním dítětem. Z pohledu velikosti patří stále k nejprodávanějším jednotky 2+kk a 2+1 s rozlohou do 55 čtverečních metrů. Kromě rozlohy bytu je však stále důležitější také jeho jeho dispozice. Nevhodné uspořádání, představované například rozčleněním nepříliš velkorysé plochy do mnoha malých místností, je stále častěji problémem při konečném prodeji. Zřetelné jsou také rostoucí nároky na úložné prostory, kde by bylo možné skladovat množství věcí, jichž máme stále více. Z toho logicky vyplývá preference užších chodeb, jejichž omezení padá ve prospěch větších vestavných skříní. K aktuálním požadavkům lze zařadit rovněž například komory na patře přímo u bytu, nebo sklepy s rozlohou, odpovídající spíše garáži, kam se vejde bohaté sportovní vybavení a podobně. Žádané jsou také společné kočárkárny a kolárny, někteří developeři vycházejí svým klientů vstříc i místnostmi, umožňujícími mytí kol, kočárků nebo zašpiněných psích mazlíčků.

Zrekonstruovaný, nebo před renovací?

Pokud už chce zájemce investovat do starší zástavby, podle odborníků se rozhodně vždy vyplatí kupovat byt ještě před rekonstrukcí. Nejen proto, že bude levnější (obvykle se totiž realizované úpravy do ceny neúměrně promítají). Nabídka je v tomto ohledu totiž poměrně rozsáhlá, takže je možné zohlednit zásadnější kvalitativní parametry předmětného bytu, k nimž rozhodně patří lokalita, ulice, stav domu, patro, dispozice, orientace, výhled a podobně. Navíc je možné si nemovitost maximálně přizpůsobit konkrétním představám a požadavkům. Infrastruktura, sociální úroveň obyvatel, dopravní obslužnost a možnost rekreačního vyžité ve zvolené lokalitě jsou tím nejdůležitějším, co může rozhodnout i o výsledku dilematu, zda se etablovat raději ve vlastním domě, nebo spíše v bytě.

Text: redakce –ll-, foto: JRD, YIT, DARAMIS, SKY BARRANDOV, EDIFICE KREJCÁREK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *