Poznáme ekologická paliva?

Na první pohled jsou možná k nerozeznání, ale rozdíl, mezi certifikovanými a obyčejnými ekopalivy je značný. Pojďme se podívat alespoň na ty nejzákladnější. Průvodcem nám bude pan Zdeněk Kulda majitel rodinné společnosti EKOPALIVA.

Kvalitní a certifikované pelety jsou vyrobeny výhradně z čistých pilin a chemicky neošetřených pilin samozřejmě bez příměsi kůry. Tato paliva jsou určená především pro spalování v malých kotlích a kamnech domácností. Certifikaci v mezinárodním systému kvality poznáte snadno podle razítka ENplus. To garantuje složení, původ i parametry paliva, na jejichž základě jsou konstruovány technologie pro jejich spalování, tedy kotle.

Pokud pelety tuto certifikaci nemají, nemáte ani jako zákazníci výše zmíněné garance a tyto mohou způsobovat závažné problémy při spalování. U necertifikovaných pelet riskujete, že budou obsahovat příměsi, například kůru písek či hlínu, které se projeví až při hoření – například ovlivní bod tavení popela nebo vytvoří takzvané zápeky (tvrdé spečené hroudy), jež je třeba pravidelně odstraňovat, ale v horším případě můžou váš kotel nenávratně poškodit.

Necertifikované pelety jsou možná o pár korun levnější, ale ztráta komfortu při vytápění, náklady na opravu kotle či kamen za tuto pofiderní úsporu určitě nestojí.

Lákavě možná vypadá i varianta topení peletami určenými pro průmyslové využití. Ale pozor, ty se vyrábějí z použitého dřeva s vyšším obsahem kůry, jež spolu s dalšími příměsmi mohou v malém domácím topeništi způsobovat problémy při spalování a poškodit jej podobně, jako pelety necertifikované.

V rodinném domě lze peletami topit optimálně v automatickém peletovém kotli, či peletových kamnech. Uživatelskou výhodou kotlů je, že fungují zcela automaticky, to znamená, že se dle potřeby sami zapalují či zhasínají, dávkují si palivo a řídí proces spalování. Díky tomu odpadá nekomfortní přikládání i skládání topiva. Další výhodou, jež spotřebitelé oceňují je možnost regulace na dálku pomocí mobilního telefonu.

Peletová kamna jsou vyráběna se zásobníkem, který je třeba peletami naplnit a dále potom již vše probíhá automaticky stejně, jako u peletového kotle. Kamna jsou vhodnější pro vytápění jednotlivých místností či nízkoenergetických domů.

Více informací naleznete na www.ekopelety.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *