Při půjčce na domácnost buďte ostražití

Ostražitost je při půjčce velmi důležitá. Pokud si vše neprověříte a nezkontrolujete, může dojít k tomu, že se dostanete do celkem velkých potíží, které mohou skončit třeba až exekucí. Pokud nechcete tyto černé scénáře na vlastní kůži zažít, je určitě třeba myslet na jednu velmi důležitou věc. Je spojena s tím, že při výběru půjčky budete obezřetní. Zaměřme se společně na jednu z těch nejoblíbenějších, kterou je půjčka na bydlení. Podle čeho vybírat tu pravou a na co si dát během výběru pozor? Dáme vám několik konkrétních tipů.

Ptejte se na účel využití

Primárně by vás měl zajímat účel využití, jelikož když chcete investovat do svého bydlení, je to celkem podstatná informace. Když máme být konkrétní, tak je ideální, pokud se rozhodnete pro neúčelové půjčky. U nich nemusíte nikde uvádět ani dokládat, a co přesně je budete využívat. To je ideální cesta. Potom ale existují také půjčky účelové, kde už můžete být lehce omezováni tím, na co peníze lze a na co naopak peníze nelze použít. V tomto směru je důležitá ostražitost a zjištění toho, zda je možné finance použít na:

  • Nákup materiálu spojeného s rekonstrukcí
  • Financování jednotlivých prací
  • Nákup veškerého vybavení

Hledejte spíše rychlost a jednoduchost

Došlo k tomu, že jste začali s úpravou vašeho bydlení a najednou se dostáváte do situace, kdy potřebujete peníze? A to na zaplacení řemeslníkům, nebo na nákup materiálu a dalších věcí? Zde je vhodné hledět hlavně na rychlost vyřízení. Buďte ostražití a vyberte si takovou půjčku, kde na peníze skutečně nemusíte čekat. Hitem jsou dnes třeba půjčky přes internet. Ty mohou být vyřízeny ještě v den žádosti a ty nejlepší dokonce do pár desítek minut.  Zároveň je tento typ půjček spojený také s tím, že si můžete být jisti i velmi jednoduchým vyřízením. Obvykle není problém realizovat vše online a také s jistotou minimální administrativy.

Zjistěte možnosti čerpání peněz

Obezřetnost se vám bude hodit i ve chvíli, kdy se ptáte na to, jak je to s čerpáním finančních prostředků, které vám jsou schváleny. Pokud potřebujete peníze utratit rychle a najednou, je více než jasné, že nebudete chtít takovou půjčku, která bude spojena s postupným čerpáním a následným dokládáním. Vždy chtějte takovou půjčku, kterou bude možné využít najednou. Když se budeme držet v nižších segmentech, pomoci může rychlá půjčka do výplaty. Když budete chtít více, může to být neúčelová spotřebitelská půjčka, stejně jako se může jednat o neúčelovou americkou hypotéku.

Pohlídejte si výhodnost

Klíčová věc, která souvisí s každou půjčkou, kterou si jenom berete. To je právě výhodnost úvěrového produktu. Co doporučujeme sledovat, abyste si byli jisti, že nešlápnete vedle? Jsou to určitě tyto věci:

  • Úroková sazba
  • Poplatky
  • Platby pojistného a jiné sazby

Pokud se vám nechce složitě vyhledávat a porovnávat jednotlivé informace, není to nezbytně nutné. Když budeme konkrétnější, tak musíme říci, že vše obsahuje roční procentuální sazba nákladů neboli RPSN. Právě za touto hodnotou se skrývá vše, co může půjčku jakkoliv zdražovat. A jelikož je v dnešní době povinné tuto sazbu uvádět, tak si můžete být jisti, že porovnání výhodnosti je hračkou.

Zjistěte si také sankce

I když to na první pohled může jasně vypadat, že půjčka je dobrá a také férová, rozhodně je vhodné myslet také na budoucnost. A na co konkrétně? Pochopitelně na situaci, kdy se můžete opozdit se splátkou, nebo na situaci, kdy máte finanční problémy. Je dobré si už před žádostí o půjčku zjistit, jaké jsou případné sankce a s čím je vhodné počítat, pokud budete mít jakékoliv problémy se splácením. Rizikem může být nejenom drahá upomínka, ale třeba i rychlé předání inkasní agentuře, bez možnosti vyřešení daného problému jednoduchou domluvou.

Foto: Bezvafinance
Foto: Bezvafinance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *