Příběh proměny horského apartmánu a využití starého dřeva v interiéru

Hlavní roli proměny interiéru hrají příběhy starých stromů, které jsou už oslabené nemocemi nebo napadené škůdci. Takové dřeviny pak musí z lesa pryč. Tím však jejich cesta zdaleka nekončí, naopak. Po pečlivém ošetření mohou tyto dřeviny po další generace zdobit interiéry.

„Chtěl jsem vytvořit něco, co bude splňovat mé sny o dřevěném interiéru a snad i o čem se bude mluvit. Šumavu miluju a jezdím sem od dětství. Navíc práce s takto starým dřevem je neskutečná. Když jsem viděl, co s takovým dřevem dokáží české ruce, řekl jsem si, že z toho uděláme nejen celý interiér, ale i seriál o zpracování dřeva. Takto unikátní kusy přece nemůžou skončit v kamnech,“ říká známý moderátor a producent pořadu Míra Hejda.

O čem konkrétně je řeč? Pokud jste někdy viděli, jak vypadá dřevo napadené kůrovcem, tak jistě víte, jaké cestičky a ornamenty umí lýkožrout vytvořit.

„Když člověk má pro tohle cit, tak se opravu dostane k věcem, kde si ten příběh nemusí vymýšlet, ten příběh už je tam napsaný. Je to dřevo, které nejde někde koupit, tohle musí člověk najít a ujít celou tu cestu. Ve výsledku ta cesta vašeho stolu začala hluboko v lesích někde v bažinách,“ vysvětluje Robert Gross ze společnosti Wowood.

Javor apartmán se nachází přímo v srdci Šumavy v podkroví bývalého Hotelu Javor, který byl roky prázdný a hyzdil centrum města. Pod názvem Železná Ruda se mění je to třetí objekt, který se rozsáhlou rekonstrukcí mění na byty vč. úprav jeho okolí. Ačkoliv budova zvenčí působila zanedbaně, krovy se překvapivě uchovaly v podobě, jako kdyby je někdo instaloval teprve před týdnem. Pohled z okna nabízí krásný výhled, proto zde byl požadavek vnést onu nádhernou přírodu i do interiéru. Hlavním jednotícím prvkem celého apartmánu je proto dřevo starých stromů a jeho ruční zpracování. Interiér dotváří kámen, velkoformátové obklady a dokonce mechy.

Celou proměnu apartmánu mapuje již třetí pokračování úspěšné televizní série pořadu Stavba není sen s moderátorem Mírou Hejdou. Vznikal téměř dva roky a vy ho nyní najdete ve vysílání TVbydleni.cz, Televize Seznam, Východočeské televize V1 a šumavské televize FILMpro. Pravidelně tak můžete sledovat, jak vzniká horský sen s názvem Javor apartmán…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *