Přivádí vás vrzání dřevěné podlahy nebo schodů doslova k šílenství?

Přitom pomoc je tak snadná! Zkuste do spár dřeva „implantovat“ jemně nastrouhané mýdlo. Vrzání se tak snadno zbavíte.

Někdy jsou ulepené vypínače, zásuvky či zástrčky ke vzteku, navíc nevíme, jak jim vrátit původní zářivost. Zkuste to obyčejnou školní gumou bílé barvy: překvapí vás, jak snadno se špíny zbavíte.

Rádi tapetujete? Pak určitě oceníte radu, jak se zbavit bubliny uprostřed plochy: ostrým ulamovacím nožem nebo žiletkou bublinu lehce nařízněte, proužkem papíru naneste po vnitřních stranách otvoru trochu lepidla, zamáčknutím vzduch vytlačte a tapetu uhlaďte tak, aby dokonale přilnula k podkladu.

Ne že by hliníkové nádoby byly do kuchyně tím pravým ořechovým, ale když už si nějakou takovou pořídíte, přijde vhod rada, jak zabránit nehezkému černání materiálu. Stačí, když v hrnci při prvním použití svaříte něco mastného.

Bílá pasta na zuby je skvělým pomocníkem při opravě tenkých prasklin ve stěnách i stropech, poslouží i k rychlé kamufláži otvorů po hřebíčcích či šroubcích, dobře zamaskuje i starou hmoždinku. Bezchybně tak nahradí sádru, navíc je stále k dispozici, aniž by bylo potřeba směs neustále připravovat. O příznivé ceně nemluvě. Pastu opatrně naneseme na prasklinu či zatlačíme do otvorů, můžeme si pomoci i párátkem nebo zápalkou. Povrch uhladíme houbičkou, na eventuální nerovnosti se vyzbrojíme jemným smirkovým papírem světlé barvy. Po vymalování nebude po prasklině či prohlubni ani památky.

Bezchybný a lehký pohyb zásuvek po kolejničkách dosáhnete, když kluzná místa pečlivě přetřete svíčkou nebo obyčejným tuhým mýdlem. Při pravidelné údržbě tímto způsobem každé tři měsíce až půl roku bude po problémech. Vosk skvěle funguje také jako zbraň proti zadrhávání klíčů v zámku – opět stačí namazání očištěného a odmaštěného klíče parafínem.
Chcete, aby vám zásuvky a poličky ve skříních, do nichž ukládáte oblečení, pěkně voněly? Není nic snazšího, než je vytřít některým z esenciálních olejů s „příchutí“, která je vám milá, například levandulovou nebo citrusovou…
Alobal vás překvapí tím, jak snadno se jím dají obalit například kliky oken či dveří, a tak je při malování ochránit před zacákáním či ušpiněním barvou. Dobře drží, přizpůsobí se každému tvaru a navíc se snadno odstraňuje, aniž by – například jako lepenka – zanechával na povrchu stopy. Alobal lze použít rovněž k vyložení plochy kolem plynových hořáků kuchyňského sporáku – zabrání připalování a ulpívání vyteklých potravin při vaření a usnadňuje tak čištění.
Odborníci by vám k čištění odpadů asi doporučili některý z přípravků, jež lze shrnout pod název „turbocleaner“, ale naše babičky a maminky si uměly poradit levněji: smíchejte čtvrt šálku jedlé sody, tři lžíce soli a půl šálku octa, vzniklou směs vlijte do odpadu v umyvadle či ve dřezu, nechejte působit deset minut. Posléze propláchněte proudem horké vody.

Text: redakce -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *