Pro kvalitní spánek

Ložnice je společně s koupelnou nejintimnější zónou bytu a domu. Tady opočíváme, nabíráme energii do dalších náročných dnů. Je i místem soukromých radostí. Její vybavení by tomu všemu mělo odpovídat.
Spící člověk je velmi zranitelný, proto by ložnice měla být co nejvíce zabezpečená a chráněná. Podle pravidel Feng Shui má ideálně jediné dveře, při spánku zavřené. K lůžku s kvalitními matracemi, optimálně s čelem přisunutým těsně na stěnu, by měl být přístup z obou stran.

Foto: HÄSTENS
Foto: HÄSTENS

Vzhled postele je jedním z nejdůležitějších parametrů, ale nikoliv na úkor kvality a funkčnosti. Není rozumné se upínat k jednomu vysněnému typu, snadno tak dojde k opomenutí důležitějších prvků. K hlavním aspektům výběru přitom patří komfort a kvalita konstrukce s robustním rámem, jež zajistí potřebnou odolnost a trvanlivost nábytku. Nejlepším materiálem je pevné, správně vysušené masivní dřevo. K podstatným hlediskům lze počítat i vzdálenost lehací plochy od podlahy: z vyšší postele se totiž snadno vstává, což ocení nejen starší lidé, ale všichni, kdo mají problémy s klouby, nebo třeba těhotné ženy. Navíc čím výše ležíte, tím lepší vzduch dýcháte, protože u země se drží prach a bakterie. Z tohoto pohledu se pak jako výhodná jeví investice do trendy moderního kontinentálního lůžka, tvořeného divanem, matracemi a povrchovými topy, s jejichž pomocí lze výšku postele upravovat. Kvalitu spánku ovlivňuje rovněž ložní prádlo. Zaměřte se proto především na přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí nebo vlna. V zimě se osvědčily barvy v tlumeném spektru zemitých tónů, proto patří k oblíbeným bílá, béžová, karamelová nebo hnědá, nebo také chladivá modř či zeleň, jež pocitově snižují okoní teplotu v letních měsících. Odborníci doporučují se v ložnici obecně vyvarovat červené a jiných příliš výrazných barev, které místo aby zklidňovaly, jitří smysly a ztěžují relaxaci.
Text: redakce – ll -, foto: Johann Malle, Hästens

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *