Pro okouzlující zahradu

Rovný pozemek osetý jenom trávníkem nadchne asi málokoho. Ctitelům zahradního minimalismu se omlouváme, ale těch, kdo si touží na zahradě vytvořit spoustu krásných zákoutí, je asi mnohem více. Ideální je rozčlenit ji na několik zón.
Nejvstřícnější jsou k těmto záměrům svažité terény, které si vlastně o zdůraznění ploch různých úrovní doslova říkají, a to kvůli stabilitě, kterou jim tímto způsobem dodáme. Což není v současné době, kdy firmy nabízejí řadu k tomu předurčených materiálů a prvků, vůbec žádný problém. S jejich pomocí lze vytvářet vzhledově přitažlivé a zároveň dokonale funkční opěrné zídky, předěly, skalky, schodiště či cestičky, a rozdělit tak zahradu do různých kreativních zákoutí. Ovšem zoufat není nutné ani v případě, že váš dům obklopuje pozemek naprosto rovný, kouzlit se dá i s ním.

 

Výškové rozdíly 

Větší nerovnosti pozemku lze skvěle vyřešit s pomocí opěrných zdí. Mohou být poskládané „na sucho“, bez pojidel, a to z nejrůznějších materiálů. Tím nejhezčím a nejpřirozenějším je kámen, ať už v podobě na sebe kladených přirozeně tvarovaných či pravidelně štípaných kusů, či sevřený v drátěných konstrukcích. Takzvané gabiony vznikají nejčastěji z hrubšího přírodního nebo lomového kamene všech velikostí, typů a barev, drátěné koše je však možné naplnit i dřevem, zeminou, eventuálně pískem (tzv. bastiony) nebo recyklovanou stavební sutí včetně betonové drti. K předělení terénu poslouží dokonale také hranaté či kulaté palisády – dřevěné i kamenné, ale také z betonu a plastu, které tyto přírodní materiály umějí dokonale imitovat. K oblíbeným patří také na sucho, do svislých či ustupujících stěn skládané duté vegetační tvárnice. Různobarevné prvky z vibrolisovaného betonu pak vytvářejí kapsy, jež po osázení například sklakovými rostlinami vypadají naprosto úchvatně. Zahradu dobře dotvoří i tarasy z pálených cihel spojovaných maltou.

Schodiště pro krásu i funkčnost

Kámen, beton, dřevo a cihly lze ke konstrukci venkovního schodiště použít jednodruhově i ve vzájemné kombinaci. Kromě výsledného vzhledu tohoto zahradního prvku je prvořadým kritériem jeho bezpečnost, tedy stabilita a protiskluznost nášlapných ploch. Konkrétní materiál je pak samozřejmě nutné vybírat podle stylu zahrady a objektu, který obklopuje. K praktickým novinkám patří prvky se vzhledem dřevěných prken, ovšem vyráběné z celoprobarveného betonu litého do forem. Počet schodišťových stupnů (výška kolem 15 cm, hloubka alespoň 30 cm, optimální šířka často využívaného schodiště je 80 – 120 cm) musí odpovídat spádu dostatečně zhutněného terénu. Do extrémně prudkého svahu je lepší zvolit schodiště zatočené do několika oblouků, dlouhé stoupání zmírní a zkomfortní odpočívadla. Kvůli bezpečnému pohybu se vyplatí i zábradlí, případně osvětlení.

Cesty a cestičky

Je asi zbytečné opakovat, že ke ztvárnění zahradních komunikací se opět hodí výše už zmíněné materiály. Kámen v podobě drobných kamínků, valounků, oblázků či placáků volně sypaných či zapuštěných do podloží, nebo vyskládaných do různých ornamentů, je v podstatě univerzální, hodí se ke všem typům zahrad. Pro realizaci lze zvolit i pravidelnou kamennou, keramickou či betonovou zatravňovací či zámkovou dlažbu, která je nejen pohledná, ale i trvanlivá a odolná, mrazuvzdorná, navíc nenáročná na údržbu. Její tryskaný zdrsněný povrch je rovněž protiskluzný. Další variantou jsou betonové plochy s tváří kamene či cihel, jež vznikají vylitím nepřilnavých plastickcýh forem příslušnou směsí, finálně vyspárované pískem či štěrkem, nebo prorostlé travou. Pro příjezdové cesty se hodí materiály odolné proti zatížení, mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.
Foto: Beton Brož, CS Beton, Diton, Gabbione Cz, Presbeton nova, Stonepanel , Zahrada Praha

Text: redakce  -ll-

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *