Problémy s vlhkostí ve starém domě

Vlastníte starší rodinný domek? Starší domy jsou krásné, mají svojí historii, ale mohou také pěkně potrápit. Často totiž u nich bývá problém s vlhkostí, zejména u těch nezateplených a s novými okny. Jak tento problém řešit? Máme pro vás několik tipů.

Prvním krokem je odhalení příčiny

Boj se zvýšenou vlhkostí v domě není jednoduchý a určitě ho nevyřešíte do několika dní. Abyste celý tento problém mohli začít řešit, je důležité přijít na příčinu, proč ke vzniku vlhkosti dochází, a tu pak následně odstranit.

Mezi nejčastější příčiny se řadí:

 • nekvalitně provedené zateplení fasády,
 • havárie (např. prasklé potrubí, vytečení pračky/myčky),
 • prosakování skrze trhliny nebo póry ve zdech,
 • výměna starých oken za nová,
 • netěsnící vodovodní řád,
 • narušení základů domu,
 • nedostatečné větrání,
 • srážení vodních par,
 • špatná hydroizolace,
 • povodně,
 • lidská činnost.

Příčin je ale celá řada – od banálních až po vážné. Ať už ale stojí za vznikem cokoli, k úspěšnému odstranění vlhkosti je potřeba konkrétní příčinu zjistit.

Vyzkoušejte vysoušeče vzduchu

Trápí-li vás v interiéru vlhkost, doporučujeme ji eliminovat pomocí vysoušeče vlhkosti. Jejich nespornou výhodou je fakt, že dokážou v interiéru udržet vlhkost v určitých hodnotách, a tak zamezit kondenzaci a tedy i následný vznik plísní.

Na trhu je celá řada vysoušečů v různých cenových kategoriích. Pokud ale nechcete utrácet, doporučujeme si vysoušeč vypůjčit. S tím vám pomůže půjčovna vysoušečů, která disponuje několika zařízeními a díky popisu vašeho problému vám doporučí vhodný přístroj.

Eliminace vzniku další vlhkosti

Odstranění vlhkosti se neobejde ani bez její další eliminace. Co to znamená? Je potřeba zbytečně nevytvářet v interiéru další vlhkost. Dodržujte tedy pravidelné větrání, které musí být dostatečné. V létě můžete nechávat proudit vzduch skrze mikroventilaci u oken, případně větrat po celý den. V zimě pak stačí větrat krátce, ale intenzivně.

Dále doporučujeme používat při vaření digestoř, při sprchování nebo koupání odvětrávat. V zimě sušit prádlo v sušičce a v létě jej nechat schnout venku na sluníčku. Za vznikem vlhkosti stojí i zalévání květin. Zkuste se zamyslet, jaké konkrétní činnosti přispívají u vás k jejímu vzniku.

Odstranění vlhkosti razantnějším řešením

V případě, že by příčina byla vážnějšího rázu nebo by eliminace vzniku další vlhkosti a používání vysoušeče nepomohla, pak je nutné přistoupit k razantnějšímu řešení. Řešením je hydroizolace stěn, nebo sanace.

Hydroizolace je stavební zásah, díky kterému se vytvoří nepropustná bariéra u stěn. Sanace je zase skvělou volbou, pokud chcete vlhká místa odstranit okamžitě. V tomto směru se doporučuje poradit s odborníkem, jaká možnost bude pro váš dům nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *