Rekonstrukce se neobejde bez zateplení

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že bydlení v domě s izolací má úplně jinou kvalitu. V zimě udrží více tepla, i když méně topíme, v létě je zase vzduch méně přehřátý, do dobře zaizolované stavby proniká i méně hluku.
Důležité však je, aby také dýchala. Jinak se páry, které nemohou unikat, dříve či později projeví vznikem plísní, jež jsou pro zdravotní stav uživatelů domu značnou hrozbou. Z toho plyne, že výběr materiálů pro zateplení a izolací je nesmírně důležitý. Liší se totiž kvalitou, cenou, životností, odolností vůči ohni, propustností hluku i vzduchu… není vůbec snadné se v nabídce zorientovat a zvolit tak, abychom materiál optimálně sladili s požadavky stavby.

Důležité parametry

Při výběru izolace by rozhodně neměla být určujícím faktorem cena. Když si uvědomíme, že vybíráme v podstatě kabát, do něhož bude dům dlouhé roky v podstatě „oblečen“… chce to zkrátka příjemný, důsledně aplikovaný materiál, který dokáže udržet teplo, ale zároveň odvádí z objektu „pot“ a dovolí mu dýchat. Myslíte-li si na minerální izolace, je nutné si uvědomit, že se neobejdou bez vrsty dalšího izolantu, jímž je igelit. Při špatné aplikaci se pak snadno může stát, že veškerá vlhkost z koupelen, kuchyní, bazénových hal a dalších prostorů nemá kam uniknout a shromažďuje se ve stěnách, kde se tak vytváří živná půda pro rozvoj mikroorganismů, hub a plísní.

 

Moderní řešení dýchají

Čím tedy izolovat, pokud má stavba dýchat? Dobrou službu udělá například moderní materiál v podobě stříkané izolační pěny, která brání kondenzaci vlhkosti ve stěnách, v konstrukcích i na povrchu. Pěna se navíc díky způsobu aplikace dostane opravdu všude, do každé skulinky, takže se uživatel takto upraveného domu nemusí obávat vzniku tepelných mostů. Chytrý materiál vedle toho nemění tvar ani objem, nedochází k jeho posunu a vzniku mezer, jimiž by tolik cenné teplo mohlo unikat. Náklady na vytápění mohou po rekonstrukci a zateplení s její pomocí klesnout až o 70 procent. Díky tomu, že izolace propouští vlhkost, nepotřebuje žádné parotěsné fólie, a objekt je tak schopný dýchat. Plusem je rovněž to, že při zateplení touto pěnou odpadá nutnost demontáže vnitřního sádrokartonu. Největší výhodou stříkané izolace je však její životnost. Podmínkou je ovšem odborná aplikace, kterou by měli provádět akreditovaní technici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *