Rekonstrukce: zateplení a výměna oken

Až dvě třetiny Čechů stále žijí v domech či bytech starších než třicet let, sedm procent má dokonce „střechu nad hlavou“ více než stoletou. Ti všichni dříve či později budou nuceni k rekonstrukci, ať už kvůli zlepšní obytného komfortu, nebo z důvodu snížení nákladů na energie a provoz domácnosti. Největšími žrouty peněz jsou stavby pocházející z období 1964 až 1983, tedy z éry panelákových sídlišť. Ve většine z nich stojí jenom náklady na teplo minimálně dvanáct tisíc korun. Pokud jde o rodinné domy, tam je situace týkající se zejména projektů z let 1984 až 2002 ještě horší.

Nejen nová okna a lepší izolace 

Jak ukázal nedávný průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, je nezbytné zlepšit izolační parametry těchto staveb, protože právě nedostatečné zateplení je příčinou příčinou úniků tepla a vysokých nákladů na energie. Situace se trochu zlepší nahrazením oken sofistikovanějšími produkty, výraznější úspory však přinesou až další související kroky: celkové zateplení fasády a často i výměna topného systému, leckdy je třeba sáhnout i po lepší střešní krytině. Výrazných úspor lze u rodinných domů docílit i instalací některého z ekologických způsobů vytápění a přípravy teplé vody, například solárních panelů nebo tepelných čerpadel. Obyvatelé paneláků mohou pokračovat v úpravách výměnou radiátorů, někdy je ale dostatečným krokem nahrazení regulačních ventilů, díky níž lze ušetřit až sedm procent nákladů na vytápění. Investice do rekonstrukcí nejsou sice zanedbatelné, ale podle odborníků by se měly vrátit formou úspor zhruba do deseti let. Pomoci mohou i speciálně zaměřené úvěry.

VEKA Softline 82 s hlubokým zapuštěním skla do profilu snižuje nebezpečí kondenzace vody,
VEKA Softline 82 s hlubokým zapuštěním skla do profilu snižuje nebezpečí kondenzace vody,

Inovativní a úsporné

Okno Veka Softline 82 se svou sedmikomorovou geometrií rámu a trojitým zasklením patří mezi profily s vysokou tepelnou úsporností, zvukovou izolací a extrémní životností a bezpečností. S elegantními tvary a lehce zaoblenými hranami pro mimořádně malou pohledovou šířku je produkt vhodný pro novostavby i rekonstrukce starších domů.

 VEKASLIDE 82
VEKASLIDE 82

Zdvižně posuvné dveře

Vekaslide 82 představují perfektní doplněk okenního systému Softline 82. Jejich přednosti je exkluzivní vzhled, vynikající tepelně-izolační parametry, dokonalá funkčnost i optimální provedení. Uplatnění najdou v novostavbách i rekonstrukcích.

VEKA Swingline
VEKA Swingline

Design i funkčnost 

Okenní systém Swingline okouzlí atraktivními kulatými tvary, vyváženými proporcemi a dynamickou optikou. Celkovou harmonii podporuje decentní šedé těsnění v okenním křídle a osazovacím rámu. Produkt má skvělé izolační hodnoty, díky čtyřkomorové konstrukci a jednotnému ocelovému vyztužení nabízí optimální stabilitu pro všechny 70 mm systémy. Produkt je k dispozici v řadě aktuálních barev a dekorů.

foto: KM Beta
foto: KM Beta

Ekologické zateplení 

Izolační deska Permo® therm (nadkrokevní systém Thermo-Line) je vyrobena z tuhé fenolické pěny Resol s uzavřenou strukturou extrémně malých buněk s tenkými stěnami. S touto tvarově stálou izolací s vynikající hodnotou tepelné vodivosti lze dosáhnout difúzně otevřeného systému při použití minimální tloušťky izolantu. Desky jsou oboustranně opatřeny flísem a z vnější strany integrovanou hydroizolační folií s dvojitou integrovanou aplikační páskou. Obvodové spoje na pero a drážku zajišťují pokládku bez tepelných mostů. KM Beta

EPS šedý polystyren_desky II

foto: KM BETA
foto: KM BETA

Skvělý poměr užitku a ceny

Takzvaný EPS patří v rámci tepelně izolačních výrobků k nejekologičtějším materiálům, když dosáhl nejvyššího možného ratingu A+. Pěnový polystyren je extrémně lehký, zároveň však vysoce pevný, snadno zpracovatelný, má skvělé tepelně izolační parametry. EPS 70 Penogrey (šedý polystyren), Penopol, je vhodný k zateplení vnitřních a vnějších stěn, střech, vnitřních a venkovních podhledů i podlah. EPS ČR.

Foto: Archiv firem

Text: redakce  -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *