Rozdílné pohledy na vytápění: plošné a bodové

Každý rok výdaje za vytápění tvoří jednu z největších položek domácností. Každý se proto snaží najít cesty, jak co nejefektivněji ušetřit. Jde to i vhodnou volbou typu topení? Nepochybně.

Každý chce mít doma teplo a příjemné klima. Přitom ovšem každý má také jiné představy o tom, co příjemné klima znamená. Zatímco někomu je příjemně již při osmnácti stupních, pro jiného je to hotová Sibiř. Obvykle si ale doma chceme udržovat alespoň teplotu pohybující se lehce nad dvaceti stupni. Pocitově je ovšem rozdíl, jestli topíte bodově, nebo plošně a také odkud teplo vychází.

U bodového vytápění, tedy u jakéhokoli konvekčního přímotopu, plynového topení, teplovodních radiátorů nebo klidně i halogenového zářiče, se vzduch vyhřívá především v tom místě, kde se topení nachází. Na základě fyzikálních zákonů se pak se studeným vzduchem mísí. To má za následek, že se jednak začne zvedat prach, ale také se horký vzduch od radiátoru začne postupně ztrácet v horních částech místností. Teplo zákonitě stoupá vzhůru. Pokoj si tedy chcete vytopit na požadovanou teplotu, topení pustíte na plno, ale vzduch, který se ohřeje, velmi rychle vystoupá nahoru a může vám utéct stropem. Z tepla, které jste si pracně i nákladně vytvořili tak máte jen velmi málo.

Plošné způsoby topení jsou efektivnější. Ohřívají totiž vzduch plošně, rovnou v celé místnosti. Takto to dělá například podlahové topení a je jedno, jestli máte položeno teplovodní nebo elektrické. Vzhledem k tomu, že je ohřívána velká plocha, není potřeba topit na tak vysokou teplotu. Teplo navíc jde odspoda, takže pocitově je tepleji, než u bodového topení. Někteří používají podlahové topení jako jediné topení v domě, lze ho ale využívat také jen doplňkově k jiným alternativám vytápění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *