Příběh proměny horského apartmánu a využití starého dřeva v interiéru

Hlavní roli proměny interiéru hrají příběhy starých stromů, které jsou už oslabené nemocemi nebo napadené škůdci. Takové dřeviny pak musí z lesa pryč. Tím však jejich cesta zdaleka nekončí, naopak. Po pečlivém ošetření mohou tyto dřeviny po další generace zdobit interiéry. Pokračovat ve čtení “Příběh proměny horského apartmánu a využití starého dřeva v interiéru”

Na co byste neměli zapomenout při výběru místa pro krbová kamna

Konečně jste si splnili sen a koupili si domů krbová kamna? Už se těšíte, jak si budete užívat to pravé teplo domova? Pro jistotu ještě před samotnou instalací prověřte, zda místo, kde kamna budou stát, je opravdu ideální. Podle čeho to poznáte?

Kvalitní kamna něco váží

Poctivá krbová kamna, která vám budou sloužit i několik desetiletí, se vyrábí z tlustých litinových plátů a širokých šamotů. Díky tomu ale mohou vážit až 300 kg. Tuto váhu nese malá plocha jejich podstavy nebo dokonce jen nožičky a je tedy jasné, že podklad, na kterém stojí, musí být dostatečně pevný. Dobré je vzít tento fakt v úvahu už při pokládání podlahy. 

Podklad, na který kamna postavíte, by měl kamna nejen v pohodě unést, ale také by měl být odolný vůči vysokým teplotám. Počítejte také s tím, že se vám může omylem vykutálet ven rozžhavený uhlík nebo kus polínka. Ideální řešení je mít pod kamny litou betonovou podlahu, cihly nebo dlažbu.

Pokud ale máte pocit, že by to ve vašem vyladěném obýváku vypadalo nepatřičně, můžete zvolit jako podklad tvrzené sklo. Pozor ale, před položením podlahu pečlivě zameťte, i malý kamínek nebo korálek může způsobit, že sklo pod vahou kamen praskne. Pokud ale leží na čisté a rovné podlaze, unese až 250 kg. Kamna stojí na bezpečné ploše a vy se můžete bez obav kochat plameny. 

Pozor na hořlavé materiály v okolí

Stejně jako dáváte pozor na věci, které máte při vaření kolem sporáku, měli byste to samé udělat i u krbových kamen. Minimální odstupy předmětů od topného tělesa (tedy krbových kamen) určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor by měla mít kamna zepředu (80 cm), zboku a zezadu je to 20 cm.

Krom toho si pečlivě prostudujte i technický list kamen, kde výrobci uvádí pro každý typ kamen minimální vzdálenosti od předmětů, které by mohlo teplo poškodit (ať už že by přímo chytly nebo se začaly vlivem tepla deformovat). Když dodržíte všechna tato opatření, vyhnete se případným tahanicím s pojišťovnou v případě nějakých škod. 

Myslete na přívod i odvod vzduchu

Krbová kamna jste si nejspíš pořídili kvůli dvěma věcem – topení a atmosféře, kterou místnosti dává zář plamenů. Jenže hořící dřevo i uhlí spotřebovává hodně vzduchu a vy se dostanete do situace, kdy budete muset mnohem častěji větrat, aby byl v místnosti čerstvý a dýchatelný vzduch. Řešením je externí přívod vzduchu pomocí v mřížky v podlaze. S návrhem, jak to udělat, vám pomůže kamnář nebo jiný odborník. 

Krom přívodu vzduchu musíte myslet i na odvod spalin. Tady si stačí pohlídat, aby odvodová roura ústila do komína ve správném úhlu, spaliny totiž nesmí nikdy putovat směrem dolů. 

Poslední poznámka je čistě praktická. Pokud teprve stavíte a uvažujete o krbových kamnech, dejte pozor na umístění revizních dvířek do komína. Ta totiž musí být za každých okolností dobře dostupná. Naplánujte je proto mimo osu otvoru do komína, kam budete později připojovat kamna.

Blíží se kolaudace první etapy projektu Ranta Barrandov. YIT pro zájemce otevřela vzorový byt

Developer YIT otevřel v první etapě projektu Ranta Barrandov pro zájemce o finské bydlení vzorový byt 3+kk. Tato fáze zahrne 141 nízkoenergetických bytových jednotek
v dispozicích od 1+kk do 5+kk a výměře až 140 m². K prodeji jich nyní zbývá necelá dvacítka. K nastěhování budou pro nové majitele na jaře příštího roku. Developer se také chystá brzy dokončit hrubou stavbu druhé etapy, jejíž kolaudace je plánovaná na 4. čtvrtletí roku 2021. Z této fáze mohou zájemci vybírat zatím z cca 90 volných bytů. Pokračovat ve čtení “Blíží se kolaudace první etapy projektu Ranta Barrandov. YIT pro zájemce otevřela vzorový byt”

Stinná pohoda na terase

Společenské akce, grilování, posezení s přáteli, opalování nebo prostě jen odpočinek – to všechno jsou aktivity, které máme spojené s terasou.

Sluneční paprsky jsou sice životadárné, ale stín je v letním žáru k nezaplacení. Bude se tak hodit nejenom zastínění interiéru ale i letních obytných ploch mimo dům. Exteriérové sínicí systémy, pomohou zachovat na slunné terase příjemné klima a k tomu mají i spoustu dalších výhod. Pokračovat ve čtení “Stinná pohoda na terase”

Jak převézt písek nebo čtyřkolku? Správný přívěs vybírejte pečlivě

Přívěsné vozíky za automobil mohou být pomocníkem nejen zahrádkářům, chalupářům, ale i podnikatelům. Převézt štěrk, písek na stavbu, ale i automobil nebo zvířata není problém. Na trhu je široký výběr hobby i profesionálních přívěsů. Při výběru hraje hlavní roli účel, k jakému bude zákazník vozík využívat. Jaký přívěs potřebuji, k čemu ho budu využívat, jak těžký bude náklad nebo jakou výbavu pořídit? Pokračovat ve čtení “Jak převézt písek nebo čtyřkolku? Správný přívěs vybírejte pečlivě”

Pokládka plovoucí podlahy je skvělou volbou pro váš domov

Zvažujete-li pokládku podlahy, velmi pravděpodobně bude mezi zvažovanými možnostmi  plovoucí podlaha, která je perfektní volbou. Když si odmyslíte autentickou krásu masivního dřeva, uznáte, že i plovoucí podlaha může stoprocentně splnit roli kvalitní podlahové krytiny, ať už je z dřevěných parket, lamina či vinylu. Ještě stále váháte? Nechte se přesvědčit. Pokračovat ve čtení “Pokládka plovoucí podlahy je skvělou volbou pro váš domov”

Plovoucí podlaha – trend dnešní doby nebo praktická záležitost?

Při výběru podlah musí člověk zvážit hned několik kritérií, například – kam bude podlaha umístěna, jak velká by měla být zátěžová vrstva, vhodné dekory a mnoho dalších. Plovoucí podlahy jsou v dnešní době velmi populární a nachází se v mnoha domácnostech. V článku se dozvíte, co plovoucí podlaha je a jaké jsou její výhody a nevýhody? Pokračovat ve čtení “Plovoucí podlaha – trend dnešní doby nebo praktická záležitost?”