S čím je zapotřebí počítat při stavbě srubu

Rozhodnete-li se pro stavbu srubu je to jistě po dlouhém uvážení. Srub není o rozhodnutí přes noc. Většinou je zapotřebí dlouhých úvah a porovnání kladů a záporů. Přesto často zvítězí emoce nad rozumem, a pokud o srubu sníte již léta, tak si vždycky několik výhod navíc najdete, což je dobře. Bydlení ve srubu je velice příjemné. Jakmile se ale rozhodnete pro stavbu, mějte na paměti několik důležitých bodů, které je nutné zvážit, aby se vám žilo pohodově.

Život v souladu s přírodou

Ekologický argument začíná být čím dál častějším důvodem, proč se lidé pouštějí do staveb dřevěných domů. Stejně jako dřevostavba i srub je z převážné části tvořen pouze dřevem, což je ekologicky šetrné k přírodě. Jak při jeho stavbě, kdy se používá primárně jen dřevo, tak při následné likvidaci, kdy po desítkách let srub nebude přírodu hyzdit, ale stane se její součástí. Bydlení ve srubu přináší nejen výhody pro přírodu, ale také pro člověka. Na rozdíl od zděného či jinak stavěného domu, dřevěné sruby dýchají. Vzduch, který je v interiéru srubu, se radikálně liší od suchého ovzduší tradičního rodinného domu. Je tedy vhodný i pro osoby s dýchacími problémy a astmatiky.

Příroda nebo město?

Při stavbě srubu je potřeba dobře promyslet jeho umístění. Dnes už není problém postavit srub v modernějším duchu, který se hodí i do města. Jakmile se ale nechcete vzdát snu o tradičním srubu, vybírejte raději klidnější lokality za městem. Nejlépe na samotě. Tradiční srub anebo roubenka uprostřed města, by vypadaly jako pěst na oko. Za to vedle lesů a luk, budou tyto stavby tvořit neobyčejnou scenérii.

Levnější a rychlejší

O srubech lze všeobecně říci, že její stavba je mnohem levnější a rychlejší, než u tradičnějšího pojetí rodinného domu. Výhodou je hlavně montáž, která trvá kolem několika málo měsíců a následná instalace a dostavba na pozemku majitele. Cena se ale liší od náročnosti, velikosti a provedení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *