Saunování s dětmi? Ideální je to doma

Víte, kdy je vhodné vzít děti poprvé do sauny? A jak přesně přitom postupovat? Povíme vám, jak dlouho by měly děti v sauně pobývat a jaká teplota je pro ně nejlepší.
Domácí sauna je pro děti nejvhodnější

Pro zdraví dětí nejsou příliš dobré návštěvy veřejných saun. Tam totiž nikdy nemáte úplnou jistotu, že si kromě příjemného pocitu a posílené imunity nepřinesou domů i nějakou tu infekci. Pokud se však rozhodnete zaivestovat domácí finské sauny sauny nebo infrasauny, budete mít čistotu sauny trvale pod kontrolou. Můžete se také chodit vypotit v době, která vám nejvíc vyhovuje, a to bez nutnosti se kamkoli přepravovat.

Kdy začít se saunováním?

Ve Finsku, tedy v kolébce tradičního saunování, se děti poprvé ocitají v sauně už několik týdnů po porodu. Obecně se však doporučuje začínat až v pozdějším věku, nejdříve asi ve 3 měsících, raději ale až ve věku 2 nebo 3 let, kdy je dítě schopné sdělit svoje pocity. V předškolním věku je obzvlášť vhodné vyvarovat se veřejných saun, kde se společně potí dospělí lidé. Dětský organismus je zranitelnější, náchylnější na možná onemocnění a mnohdy není vhodná ani teplota uvnitř místnosti.

Děti by se měly saunovat kratší dobu a při nižší teplotě

Dětské tělo se zahřeje daleko rychleji nežli tělo dospělé, není proto vhodné ho vystavovat příliš vysokým teplotám. Ideální místo pro saunování je v případě dětí na dolní lavici ve spodní části kabiny, kde se teplota pohybuje jen kolem 65 stupňů Celsia. Infrasauny většinou takto vysoké teploty ani nedosahují, proto jsou pro rodiny s dětmi ideální.
Děti by přitom neměly v sauně pobývat tak dlouho jako dospělí. Pro kojence a mladší batolata je optimální doba maximálně do 3 minut, u větších dětí se pak délka pobytu uvnitř sauny může prodloužit na 5 až 8 minut.
Během saunování děti pečlivě sledujte a při jakýchkoliv projevech potíží místnost opusťte. Následné ochlazení by nemělo být příliš drastické a úplně vám k němu postačí vlažná voda.Postupujte přitom po malých krůčcích a do ničeho své děti nenuťte. Jen tak si totiž k sauně vytvoří zdravě pozitivní vztah.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *