Sedací souprava je dominantou obýváku

Vzhled sedačky ovšem rozhodně není jediným parametrem, který musíme při jejím výběru zvážit. Důležitou roli hraje totiž také komfort vyplývající z ergonomického hlediska konstrukce sedacího nábytku, v úvahu je nutné brát také materiály použité při výrobě.

Další z podstatných faktorů je dispozice obytného prostoru. Je-li spíše skromnější, nemá cenu ho zahlcovat sedací soupravou obřích rozměrů. Ve velkorysých prostorách se naopak mohutnější pohovka bude krásně vyjímat. Kromě velikosti místnosti je třeba brát na zřetel i rozmístění oken a dveří. Rozhodně se vyplatí vše si pořádně změřit a promyslet.

Styl a barevnost

Optický soulad s ostatním vybavením interiéru je podmínkou zdařilé investice. Do obýváku plného rustikálního nábytku totiž těžko zapadne moderní kožená sedačka s ocelovými prvky, a naopak k minimalistické obývací stěně s největší pravděpodobností nebude sedět honosná čalouněná sedací souprava. Směšování stylů je totiž náročná disciplína, a je proto lepší se do ní nepouštět, nejsme-li vzdělanci či talentovanými laiky a praktiky v oboru designu. Pokud jde o barvy, kromě odstínu nábytku je nutno brát v potaz i barvy stěn, s nimiž by sedačka neměla být v ostrém konfliktu. Obecně se vyplatí kombinovat světlé tóny s výraznějšími. Jemné bílé, krémové či pastelové stěny snesou nábytek nejen výraznější barvy, ale klidně i nápadné dekory. A naopak.

Komfort především

Ani sebelepší vzhled nenahradí pohodlné posezení. Protože však jde o ryze individuální veličinu, je podstatným parametrem názor konkrétního uživatele (uživatelů) sedačky. Šanci mají i ti, kdo hledají multifunkční produkt, který vedle rozložení, vstřícného k příležitostnému přespání hostů, nabídne například rovněž variabilitu jednotlivých dílů zahrnující i – nejlépe elektronicky ovládané – polohování, eventuálně snadno dostupný a objemný úložný prostor.

Text: redakce -ll-, foto: Jena nábytek, Ikea, JV Pohoda, Home Style, Comeinterior, Natuzzi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *