Sekačku se vyplatí zkontrolovat i v zimě

Přestože ji v během zimy nepoužíváte, není radno péči o zahradní techniku podcenit. Je samozřejmé, že jste benzínový stroj uložili k odpočinku na čistém a suchém místě, nejlépe třeba pod speciální plachtou, všem s dodržením čtyř důležitých kroků jí prodloužíte životnost a udržíte její výkonnost.

Ošetřete palivo v nádrži

Pokud se rozhodneme uskladnit na zimu sekačku i se zbytkem paliva v nádrži, je nutné přilít do nádrže stabilizátor, který zabrání jeho znehodnocení v důsledku zvýšené vlhkostí a koroze uvnitř nádrže. Přípravek předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru.

Vyměňte olej

Olej se využívá především k ochraně motoru a optimalizaci jeho výkonu. malé motory lze doporučit například olej SAE 30, který poskytuje ochranu za všech teplot a zlepšuje startování. Výměna oleje se u zaběhnutých strojů provádí jednou ročně, za tepla a při odpojených svíčkách, aby nevzniklo riziko startu. Pokud má váš motor i olejový filtr, tak jej jednou za sezonu vyměňte.

Vyměňte vzduchový filtr

Kontrola a čistění vzduchového filtru u benzínové sekačky by se měla provádět alespoň jednou ročně. Velice přitom záleží na pracovním prostředí, v němž stroj používáme. Platí, že v prašném prostředí by se měl filtr čistit častěji. Pravidelná údržba se projeví menší spotřebou paliva a nižšími emisemi.

Zkontrolujte a vyměňte svíčky

Zapalovací svíčka se zpravidla vyměňuje jednou za rok, jen tak může spolehlivě zajistit stálou jiskru a okamžitý start. Správný čas pro výměnu signalizuje například těžko odstranitelná špína na svíčce, popraskaný porcelán či spálené elektrody.

Text: redakce PhDr. Alena Müllerová

Foto: Briggs&Stratton, Mountfield, AL-KO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *