Skleník je přidanou hodnotou zahradničení

Na jaře slouží k pěstování zeleniny a květin, v létě se v něm daří teplomilným rajčatům, lilkům a paprikám, poslouží i k posezení nebo uschování přístrojů a zahradního nářadí. Je-li vytápěný, mohou mohou v něm přezimovat i kontejnerové rostliny, zeleninu tu pak lze pěstovat během celého roku.

Skleník může mít podobu volně stojícího prvku, ale také přiléhat na stěnu garáže nebo obytné stavby. Může být samozřejmě pravoúhlý, ale i tvarově atraktivnější, například ve formě kulatého pavilonu. Pro začátek lze zkusit štěstí s fóliovníkem nebo pařeništěm. Na výběr vhodné varianty v této chvíli sice není nutné spěchat, připravovat a rozmýšlet se můžete celou zimu, ale zatím je počasí vstřícné, takže pokud se rychle rozhodnete, něco se ještě stihnout určitě dá.

Volně stojící skleník, do něhož proudí světlo ze všech stran, představuje flexibilní řešení s řadou předností: lze v něm stát rovně, bez ohýbání zad, navíc nabízí dostatek místa pro dlouhé výhonky rajčat a okurek. Čím je větší, tím stabilnější klima bez výrazného kolísání teplot poskytuje.

Skleník přiléhající ke stěně domu či garáže nabízí výhodu zhruba pětinové úspory při realizaci stavby. Pevná stěna navíc uchovává lépe teplo. Je-li navíc vybaven přístupem z domu, může fungovat i jako zimní zahrada.

Atraktivní pavilónový skleník je pohledově velmi působivý. Představuje zastřešené místo, v němž lze nejen pěstovat rostliny, ale také příjemně posedět. Volný pohled do zahrady umožní boční stěny.

Vysoký záhon přikrytý fólií je ukázkou nového, snadného a bezpečného způsobu pěstování rostlin. Jeho základem je bezedný truhlík o výšce 30 nebo 50 cm, z plastu odolného vůči UV záření. Na něj pak stačí „přicvaknout“ konstrukci a zakrýt ji buď fólií uchovávající teplo, nebo síťkou, která chrání záhon před hmyzem a propouští déšť.

Pařeniště je ideální k prodloužení pěstební sezóny na jaře a na podzim, uplatnění najde i při zesílení sazenic předpěstovaných doma na parapetu nebo ve skleníku. Dobře funguje zakrytí polykarbonátovými dutinkovými deskami.

Okna jsou pro skleník důležitá kvůli větrání a udržování optimální vnitřní teploty. Měla by zabírat alespoň 10 % plochy stěn a střechy, hromadění tepla zabrání instalace minimálně jednoho okna ve střeše a jednoho v boční stěně.

Dveře umožňují přístup do skleníku, ale uplatní se také při větrání. Čím jsou větší, tím komfortnější obsluhu skleníku umožňují, dostačující světlá průchozí výška je 1,8 až 2 metry. Je-li skleník dostatečně široký, jsou optimální variantou dvoukřídlové dveře. U posuvných je pak třeba dbát na kvalitu zpracování, která umožňuje bezporuchovou funkčnost. Uzamykatelné dveře pak dovolují skladovat uvnitř nářadí a zahradní pomůcky.

Závěsné a nástěnné regály umožňují maximální využití bočních stěn.

Text: redakce -ll-, foto: OBI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *