Stavba energeticky úsporného domu

V posledních pár letech se u nás hodně mluví a píše o novostavbách, jejichž energetická náročnost je velmi nízká nebo dokonce nulová. Také se stále častěji objevují moderní stavby, které využívají technologie umožňující úspory energií. Názory na stavbu energeticky úsporných domů se velmi různí. Mnozí je zavrhují z důvodu vyšších vstupních investic do stavby. Na druhou stranu je stále více těch, kteří jsou si vědomi, že je třeba se chovat racionálně a šetrně s ohledem na budoucnost.

Jak lze snížit energetickou náročnost stavby

Základem by měla být správná orientace stavby na pozemku, využití slunečního svitu v obytných místnostech. Na severní stranu je vhodné umístit garáž a neobývané místnosti bez oken. Místnosti s přívodem teplé vody by měly být u sebe, aby se zabránilo tepelným ztrátám.

Úspory ve vytápění

Při stavbě nového domu je úsporné vytápění tématem číslo jedna. Tepelné soustavy se stále modernizují, stavebníci mohou vybírat podle zdrojů paliva, druhů tepelných čerpadel a měření regulace. Do této oblasti patří také efektivní využívání tepelných zisků (ze solární energie, z provozu zařízení). Aby vytápění bylo ještě efektivnější, je třeba zabránit únikům tepla zateplením fasády, střechy a půdy, podlah vhodnými materiály a technologiemi. Také okna a dveře by měly dobře těsnit, což dnes už není problém, protože mají špičkové tepelně technické parametry.

Financování energeticky úsporného bydlení

Výstavba nového bydlení i rekonstrukce staršího domu včetně energetickoúsporných opatření jsou účely, k jejichž financování se optimálně hodí stavební spoření včetně úvěru ze stavebního spoření . Celá škála překlenovacích úvěrů umožní realizovat projekt i stavebníkům, kteří dosud nejsou klienty ČMSS. Zájemci by měli také vědět, že ministerstvo životního prostředí prodlužuje termín podání žádostí do programu Nová zelená úsporám do konce letošního roku, tj. do 31. 12. 2014 do 12.00 hodin.

zdroj fotografie: Pixmac.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *