Úrokové sazby hypoték padají. Využijte to k rekonstrukci!

Hypotéky jsou měsíc od měsíce levnější. Přesto zájem o ně neroste. Důvod? Mimo jiné neustále zdražování nemovitostí, kvůli kterému si řada lidí nemůže nové bydlení dovolit. Raději proto investují do rekonstrukce stávajícího bydlení. Právě tam jim hypotéka dokáže výrazně (a výhodně) pomoci.

Zdražování nemovitostí a zastropování výše hypoték je jedním z hlavních důvodů rostoucího zájmu o rekonstrukce. Podle průzkumu IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu ji plánuje skoro polovina obyvatel České republiky.

Je to logické. Koupit si dům či byt svých snů je pro většinu lidí čím dál složitější. Přiblížit se k vysněnému bydlení rekonstrukcí toho stávajícího je oproti tomu mnohem snazší. Nepotřebujete k tomu zdaleka tolik peněz jako k nákupu nového domu či bytu. A získat dostatečnou půjčku je výrazně jednodušší.

3 možnosti, jak získat peníze

Na rekonstrukci vám totiž většinou stačí statisíce, maximálně jeden až dva miliony korun. Tím pádem je snadnější získat na úpravy dost peněz. I když nemáte naspořeno a musíte si půjčovat.

V takovém případě máte na výběr několik možností. Mezi ty nejobvyklejší patří:

  • spotřebitelský úvěr,
  • úvěr ze stavebního spoření
  • a hypotéka.

První varianta je sice nejvíc po ruce, ale zároveň je nejdražší. Spotřebitelské úvěry jsou nejen limitované svou výší, ale také mají vysoké úroky, kvůli kterým se půjčka zbytečně prodraží. Obvykle bývají kolem 6 %.

Úvěr ze stavebního spoření už je výhodnější. Zpravidla nabízí víc peněz než spotřebitelský úvěr a úroky jsou podstatně nižší. Aktuálně se pohybují okolo 4 %.

Nejvíc ušetříte, když sáhnete po hypotéce. Tím spíš, že úroková sazba hypoték od začátku roku padá a není problém získat hypoteční úvěr s úrokem pod 2,5 %.

Výhodná a dosažitelná

Právě u hypotéky tak přeplatíte zdaleka nejméně. A nemusíte se bát, že byste na rekonstrukci nedostali dost peněz.

Běžně si totiž půjčíte částku, která odpovídá až 80 % hodnoty nemovitosti. Ve výjimečných případech dokonce ještě víc. U rekonstrukce se přitom hodnotou nemovitosti myslí cena, kterou bude mít dům nebo byt po opravách.

V praxi to znamená, že pokud máte dům za 3 miliony a plánujete velkou rekonstrukci, která jeho hodnotu ještě o milion zvýší, může vám banka půjčit až 3 200 000 korun. Tedy mnohem víc než potřebujete. Dosáhnout na milionovou hypotéku tak není problém.

Při žádosti o hypotéku ale nezapomeňte, že se plánovaná rekonstrukce může prodražit. Počítejte proto raději alespoň s 10% rezervou. I s ní se určitě do limitu bez problémů vejdete.

Úroky klesají už několik měsíců

Využití hypotéky k rekonstrukci nahrává i současná situace na hypotečním trhu. Kvůli zdražování nemovitostí a zastropování výše hypotečních úvěrů výrazně klesá poptávka. A banky se musí o klienty víc přetahovat.

Výsledkem je snižování úrokových sazeb, které trvá od začátku roku. Průměrná úroková sazba za tu dobu propadla o víc než tři desetiny procentního bodu na červencových 2,68 %. Některé banky už se dokonce přiblížily k úroku 2,2 %.

S výběrem pomůže kalkulačka

Rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli jsou ale poměrně vysoké. Proto musíte mezi nabídkami dobře vybírat. Jinak hrozí, že každý měsíc přeplatíte několik set korun. A celkově tak utratíte i desetitisíce navíc.

S výběrem vám proto pomůže hypoteční kalkulačka. Do ní zadáte požadované parametry, jako je výše hypotéky nebo doba splácení, a kalkulátor vám najde nejvýhodnější nabídky. Nemusíte je tak zdlouhavě vyhledávat a procházet ručně.

Zároveň v ní vždy najdete aktuální údaje. A to je velice důležité. Podle odborníků totiž budou úrokové sazby dál klesat. Není proto vyloučené, že do konce roku nabídnou některé banky úrok pod 2 % a že průměrná úroková sazba spadne pod 2,5 %.

Takovému vývoji nahrává současné zlevňování hypoték, do kterého se v posledních týdnech pustily i velké banky.

Rekonstrukce už skončila? Nevadí

Hypotéka na rekonstrukci má ještě jednu velkou výhodu – využijete ji i zpětně. Tedy po rekonstrukci. Oceníte to například ve chvíli, kdy se kvůli opravám domu či bytu vydáte ze všech peněz a poté se vám rozbije auto.

Právě hypotéka na rekonstrukci vám v tu chvíli proplatí náklady, které jste s přestavbou nemovitosti měli. Tím pádem získáte znovu rezervu na nepředvídané výdaje. A s výrazně menším úrokem než u spotřebitelského úvěru.

Navíc ji můžete využít třeba i rok poté, co opravy skončily. Jen musíte bance předložit doklady o provedených pracích a jejích ceně.

Funguje to tedy podobně, jako když si hypotéku vezmete ještě před začátkem rekonstrukce. Také v tom případě obvykle potřebujete doložit, jak jste peníze využili.

 

Při půjčce na domácnost buďte ostražití

Foto: Bezvafinance

Ostražitost je při půjčce velmi důležitá. Pokud si vše neprověříte a nezkontrolujete, může dojít k tomu, že se dostanete do celkem velkých potíží, které mohou skončit třeba až exekucí. Pokud nechcete tyto černé scénáře na vlastní kůži zažít, je určitě třeba myslet na jednu velmi důležitou věc. Je spojena s tím, že při výběru půjčky budete obezřetní. Zaměřme se společně na jednu z těch nejoblíbenějších, kterou je půjčka na bydlení. Podle čeho vybírat tu pravou a na co si dát během výběru pozor? Dáme vám několik konkrétních tipů.

Pokračovat ve čtení “Při půjčce na domácnost buďte ostražití”

Finance na zařízení interiéru: Jak je získat a nespálit se?

Konečně jste si pořídili vysněné bydlení a nyní ho s velkou pompou a slávou zařizujete. Najednou ale zjistíte, že vám finance z hypotéky na vybavení nestačí a do rezerv už více sáhnout nemůžete. Co dělat v takovém případě? Máme pro vás několik rad a tipů, jak získat finance bez toho, abyste přišli zkrátka. Pokračovat ve čtení “Finance na zařízení interiéru: Jak je získat a nespálit se?”

Hypotéka na stavbu domu: Jak na ni?

Představa vlastního domku se zahradou je snem mnoha lidí. Aby si tento životní sen jednoho dne splnili, potřebují dostatek peněz. Ty jim může nabídnout banka či jiná úvěrová společnost v podobě půjčky na bydlení – hypotéky. V případě stavby domu je však její vyřízení složitější než v případě koupě již postaveného domu či bytu. Pokračovat ve čtení “Hypotéka na stavbu domu: Jak na ni?”