Stylový jídelní kout i do malých prostor

Stolování se dnes odehrává obyčejně v jednom společném prostoru s kuchyní a někdy dokonce také s obývacím prostorem. Není tedy divu, že jsou na jídelní nábytek kladeny větší nároky, co se týče estetického hlediska, ale také toho funkčního.

Hodně domácností má pro jídelní kout vyhrazeno jen málo prostoru a je tedy potřeba uvažovat při zařizování především prakticky. Funkčně zařízené jídelní centrum bude dobře sloužit, pohodlně usadí všechny členy rodiny a současně nebude zabírat příliš mnoho místa. Řešení se pak nabízí několik.

Základním konceptem je samozřejmě jídelní stůl obklopený patřičným počtem jídelních židlí. Pokud už budete chtít zvolit tuto klasickou sestavu a nemáte mnoho místa na rozdávání, určitě volte alespoň hranatý jídelní stůl, který můžete přirazit ke stěně, u stolu pak bude například základní počet tří nebo čtyř židlí v závislosti na velikosti stolu. Velký vliv na to, kolik místa bude celá sestava zabírat závisí také provedení stolu s židlemi. Pakliže jste obojí koupili samostatně, nemusejí k židle se stolem pasovat. Výsledkem pak může být, že židle nepůjdou pod stůl zasunout a budou zbytečně trčet do prostoru. Na druhou stranu komplety jídelního setu – židlí a stolu bývají koncipovány tak, že židle dokonale ke stolu zapadnou.

Vhodným se jeví také použití rozkládacích jídelních stolů, které ve složeném stavu nezaberou příliš místa, ale pro případy více osob je možné stůl odsunout od stěny a rozložit na větší jídelní plochu. V takovém případě můžete mít v rezervě schované také skládací židle pro návštěvy.

U malých, panelákových kuchyní bývá prostor pro jídelní kout přesně vymezen. Do tohoto prostoru se většinou dokonale vlezou rohové sestavy, skládající se z rohové lavice, menšího jídelního stolku a dvou židlí nebo taburetů. Tyto sady mají tu výhodu, že nabízejí dostatek místa k sezení a mnohdy také úložného prostoru pod lavicí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *