Světlovod nahradí žárovku

Současná doba je charakteristická snahami o maximální úspory energií a šetrnost k životnímu prostředí. Světlovod kombinuje obojí.
V interiérech budov, kde trávíme až 90 % času, jsme vystavováni přemíře umělého osvětlení. Přitom pro zdraví člověka je nejpřirozenější, a proto také optimální, volbou přirozené denní světlo. Nejen že zlepšuje náladu a psychickou pohodu, ale má rovněž významné antibakteriální účinky a pozitivně ovlivňuje metabolismus. Není to žádná věda, většina z nás se zkrátka v místnosti, kde celý den svítí zářivka, cítí hůře než tam, kde je dostatek denního světla. Dostat ho i do temnějších protor, kde chybějí klasická fasádní či střešní okna nebo jiné zdroje přirozeného osvětlení, je přitom poměrně snadné. Stačí vsadit na světlovod.

Světlovod funguje na velmi jednoduchém principu. Denní světlo do interiéru přivádí prostřednictvím tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou, a to i ve dnech, kdy je sluníčko schované za mraky. Nejvýraznější efekt je patrný v tmavých chodbách, šatnách či koupelnách, v nichž by bylo jinak i během dne nutné svítit žárovkami.

Pokud chcete mít maximálně prosvětlený interiér, umístěte světlovod na nejvíce osluněnou část střechy, tedy směrem na jih. Zajistíte si tak dostatek denního světla i v zimě, kdy bývá zataženo, v množství srovnatelném s tradiční 60W žárovkou, díky čemuž ušetříte až 400 hodin svícení ročně.

Přesto, že instalace světlovodu představuje znatelně vyšší pořizovací náklady než vyžaduje žárovka, začne se vám investice během krátké doby vracet v podobě úspor energie a dlouhé životnosti. Zařízení lze umístit jak do šikmých, tak do plochých střech. S pomocí prodlužovacích dílů dokáže tubus světlovodu přivést denní světlo do interiéru na vzdálenost až 6 metrů.

Text: redakce -ll-, foto: Velux

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *