Také je Vám večer venku na terase zima?

Stále je astronomické jaro, avšak přes denpanuje krásné letní počasí, které dovoluje trávit volný čas venku, ale na večerní venkovní oddych to mnohdy ještě není. Rádi bychom však poseděli venku pod pergolou, na terase, nebo na balkoně i ve večerních hodinách, ugrilovali něco dobrého, popíjeli oblíbený drink, nebo prostě jen tak relaxovali. Jaké máme možnosti, pokud si odmyslíme různé uzavření prostoru?
Řešením mohou být plynové, nebo elektrické zářiče, které dokáží zvýšit komfort právě při venkovním posezení. Modelů s rozmanitými funkcemi, výkonem a vzhledem je u obou skupin mnoho. Jaké mají různé typy terasových topidel výhody a nevýhody?

Plynová terasová topidla

V sekci tepelných plynových zářičů vynecháme ohřívače na zemní plyn, které vyžadují specifickou a odbornou instalaci. Budeme se věnovat pouze topidlům na propan butan. Plynová zahradní topidla se vyznačují vysokými výkony, které však jsou vykoupené vyšší spotřebou plynu a vyššími tepelnými ztrátami. S výkony od 3 do zhruba 14 kW je výdrž velmi individuální, výrobci uvádí výdrž až 50 hodin, avšak na nejnižší výkon a mnohdy záleží na kvalitě směsi v PB lahvi, v reálu počítejme spíše 10 až 20 hodin provozu. Většinou se jedná o klasické kloboukové sálače, které sálají do všech stran v určitém průměru, avšak existují i modely, u kterých jde klobouk naklopit, nebo jsou plynové zářiče určené pro sálání tepla na jednu stranu.
I přes nutnost uložení PB lahve uvnitř zářiče (pokud nepočítáme stolní topidla) výrobci nabízejí mnoho designů, od imitace rattanu až po dřevo. Principy plynových hořáků jsou u všech značek obdobné, největší rozdíl je v již zmiňovaném designu.O velké rozmanitosti se můžete přesvědčit na webu internetového obchodu VIDOZA. Zajímavým efektním prvkem jsou plynové zářiče s otevřeným plamenem, jejich nevýhodou je však menší výhřevnost ve srovnání s kloboukovými plynovými zářiči.
Mezi výhody jistě patří mobilnost, plynové zářiče nejsou nikde upevněny. U plynového terasového topidla člověk logicky nemusí řešit ani přívod elektrického proudu. Nutno podotknout, že z bezpečnostního hlediska se zářič může používat pouze v dobře větratelných prostorách a musí být alespoň 25 % stěn otevřeno.

Elektrické zářiče

Na rozdíl od plynových zářičů ty elektrické nedisponují takovým výkonem, jako zářiče plynové, avšak fungují na jiném principu, kdy tepelná ztráta není tak velká, protože teplo vzniká až při dopadu na předmět. Infrazářiče se liší např. typem trubic (halogenové, zlaté, …), nebo také existují elektrické zářiče na bázi černého tepla. Životnost trubic je cca 5 tisíc hodin provozu a trubice je možné po dosloužení snadno vyměnit. Pro jednoduchost nebudeme jednotlivé typy rozebírat.

Infrazářiče vhodné na terasu můžeme zavěsit, přidělat na stěnu, nebo postavit do prostoru, stojací mají tu výhodu, že jsou plně přenositelné. Závěsné nebo nástěnné jsou napevno přidělané, ale je zde výhoda úspory prostoru. Výkony elektrozářičů se běžně pohybují od 1,5 do 3 kW, kdy mívají více výkonnostních stupňů. Většina infrazářičů je vybavena dálkovým ovládáním. Mezi výbavu elektrických zářičů může patřit také LED osvětlení, reproduktory, atd. Designové možnosti jsou zde větší než u plynových terasových topidel, infrazářičů je opravdu velké množství, sami se můžete přesvědčit zde.

Závěr

Je na každém, jakou možnost zvýšení komfortu při chladnějších večerech zvolí. Každému může vyhovovat něco jiného. Náklady na provoz se dají jednoduše spočítat podle uvedených údajů od výrobců a aktuálních cen za Propan, Propan-Butan, nebo podle cen elektrického proudu. Široký sortiment všech výše uvedených možností plynových zářičů a elektrických zářičů naleznete zde, kde si můžete vyhledat terasová topidla, podle Vašeho filtru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *