Teplo pro příští zimu

Ta uplynulá sotva skončila a jsme rádi, že ji máme za sebou. Málokomu se chce právě teď přemýšlet o té, která teprve přijde…
Pokud ale zrovna uvažujete o tom, jak vylepšit své bydlení z pohledu hřejivého komfortu, je právě čas na to začít s výběrem konkrétního topného systému. Jde-li vám zároveň o úspory, mohlo by být pro vás vhodnou variantou nízkoteplotní podlahové topení. Na výběr jsou dva systémy: teplovodní a elektrické.

Teplovodní systém

Vyžaduje vyšší vstupní investici, je také je náročnější na instalaci. Odmění se však výraznou efektivitou, teplo v místnosti je i bez nutnosti častého přitápění stabilnější a déle vydrží. Rozvodové trubky (plast nebo kombinace hliníku a plastu) lze libovolně hadovitě či spirálovitě položit tak, aby výsledná pokrytá plocha byla co největší. chy podlahy. Spotřeba vody se pohybuje kolem 0,5 l na čtvereční metr, její teplota nepřesahuje 50°C. Tento systém, který umožňuje svobodnou volbu ve výběru zdroje tepla (například kondenzační kotel či tepelné čerpadlo), patří k nejfrekventovanějším.

 

Elektrické podlahové topení

Může mít podobu topných kabelů, které jsou určeny především k poloakumulačnímu vytápění a zapouštějí se do vrstvy betonu nebo anhydritu. Další možností jsou topné rohože, jež se instalují přímo pod dlažbu, nebo opět do betonu či anhydritu (pak může být na podlaze i linolemu, PVC nebo koberec). Tenké elektrické topné fólie jsou ideálním řešením pro laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. Umisťují se přímo pod krytinu, nad kročejovou izolaci, mohou sloužit jak k temperování, tak i jako hlavní zdroj tepla v objektech s nízkými tepelnými ztrátami (nízkoenergetické či pasivní stavby).
Foto: Viega, Fenix group, text: redakce -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *