V podkroví i bez klimatizace CHLADNĚJI a bez vytápění TEPLEJI.

Častým problémem zateplených podkroví je letní přehřívání. Důvod spočívá v tom, že používané lehké tepelné izolace (např. minerální vlákna, PUR a PIR desky, polystyrén apod.) mají malou objemovou hmotnost. Teplo vedou obtížně, což je správné, ale zároveň nejsou schopny toto teplo akumulovat. Lehké izolační materiály tedy celoroční tepelnou stabilitu a pohodu prostoru v interiéru nezajistí. Přehřívání v létě lze korigovat klimatizací, vychládání po zbytek roku pak vyšším výkonem otopné soustavy. Provozní náklady na spotřebu energie však budou zbytečně vyšší.

Tepelná stabilita-komfort

Ideálním řešením při budování podkroví je využít např. lehkou minerální izolaci do prostoru mezi krokve a shora na ně umístit izolant s objemovou hmotností min. 200 kg/m3. Dřevovláknité desky hofatex_logo jsou ekologickým výrobkem o objemové hmotnosti až 270 kg/m3. Následující grafy ukazují, jaké teploty mohou být v interiéru při použití desek HOFATEX® a jaké při použití pouze lehkého izolantu. Oba izolanty mají shodnou tloušťku 100mm. Objekty nejsou pomocí žádných zařízení vytápěny ani chlazeny.

Graf Akumulace léto 02

V podkroví může být v létě až o 5° C chladněji

Graf Akumulace zima 02

V podkroví může být v chladném počasí až o 3°C tepleji

Zdravé ovzduší – difúzní propustnost

Kromě stabilizované teploty v interiéru a menší spotřeby energie je zde další důležité hledisko a to je zdravé ovzduší uvnitř objektu. Dřevovláknité desky HOFATEX® jsou klíčovým materiálem v konstrukčních skladbách nejen střešních, ale i obvodových plášťů, které jsou takzvaně difúzně otevřené/propustné. Takové konstrukce ale musí být správně navržené, aby v nich nedocházelo ke kondenzaci vodní páry. Ty pak zajistí, a to i bez řízeného větrání, že nebudou povrchy interiérů osídlovány různými mikroorganismy. Nejčastěji se jedná o plísně. Jejich spóry jsou zdraví velmi škodlivé. Chyby se např. dopouštíme, když se je snažíme odstranit mechanicky, čímž je spolehlivě uvolníme do ovzduší a poté je dýcháme.

Klid v podobě ticha – izolace proti hluku

Z vysoké objemové hmotnosti dřevovlákna HOFATEX® vyplývá i další přednost, a to je schopnost výrazně tlumit hluk. Opět zde platí obdoba tepelné akumulace – lehký izolant není schopen čelit hluku, který se šíří vzduchem, těžký ano. V podkrovích s deskami HOFATEX je klid.

Ne jeden materiál, ale souvrství

Jeden materiál, byť sebelepších kvalit, není v konstrukci nikdy sám. Vždy se jedná o souvrství, kde řazení jednotlivých materiálů pro zajištění spolehlivosti a funkčnosti je stejně tak důležité, jako vlastnosti každého z nich. Společnost INSOWOOL si je tohoto faktu od počátku své činnosti vědoma a proto má jako jediná v ČR certifikováno 7 difúzně otevřených kompletních souvrství v celkem 37 energetických variantách.

obr1

Střecha roubenky s deskami HOFATEX shora na krokvích. Realizace a  foto AREXSTAV s.r.o.

S deskami HOFATEX ušetříte za energii a v interiéru bude:

•  tepelně stabilněji

•  zdravější ovzduší

•  tišší prostředí

Touto ověřenou a osvědčenou technologií realizuje stavby řada stavebních firem.

logo_insowool_fialova

Více informací najdete na www.insowool.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *