Tradiční česká břidlice

Tento efektní nerost splňuje vše, co si architekti i designéři přejí: uplatnění najde v interiéru i exteriéru, je variabilní, a přitom odolný a stálobarevný.
Břidlice v té nejlepší kvalitě se u nás těží už od 18. století. Vždy byla a je uznávanou střešní krytinou, díky jednoduchosti opracování pokrývá i dnes řadu českých střech. Kámen obecně – a s ním i pohledově velmi atraktivní břidlice – však v poslední době dostává prostor v bydlení i prostřednictvím méně obvyklých designových realizací.

Efektní i efektivní

Břidlice je univerzálním materiálem, jenž představuje nejen dokonalé vyznění, ale zároveň také ekonomickou dostupnost. Architekti ji využívají jako plnohodnotnou náhradu za pravý mramor v koupelnách i jiných místnostech nejen jako podlahovou krytinu, ale rovněž k dekorativnímu obkladu stěn v různých místnostech. A to například i ve formě působivé mozaiky dekorující krbové těleso. Kromě skvělého vzhledu je předností břidlicového kamene rovněž nenáročnost na údržbu, nesporným plusem je i jeho ekologická těžba. Břidlici lze totiž díky jejímu flexibilním složení použít k vytvoření hned několika typů různých produktů, dokonce i zbytková suť a kámen najdou uplatnění jako podklad v pozemních stavbách.

Možnosti využití

Kromě klasických obkladů a dlaždic je břidlice vhodná také k výrobě zahradních dekorací a interiérových prvků. Překvapí vás možná například designové umyvadlo, jehož inspirací byl podobný produkt vystavený na veletrhu interiérového designu Salone del Mobile v Miláně nebo Maison et Objet v Paříži. Další originální záležitostí jsou stylové servírovací podnosy v různých velikostech a úpravách povrchu, od lesklého až po ryze přírodní. Skvěle ladí se suši nebo se sýry.

Text: redakce -ll-, foto: Česká břidlice, RICHTER-Pizarras

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *