Tradiční i moderní dřevostavby bodují

Obytné budovy postavené z masivního dřeva jsou pro člověka bezesporu přínosem. Zaručují mu totiž příjemné prostředí vstřícné k jeho zdraví, vhodné zejména pro alergiky. Třešničkou na dortu je pak jejich krásný design, díky němuž se uplatňují především ve venkovských lokalitách, kde se podílejí na zlepšení vzhledu okolní krajiny.
Vedle stále populárních montovaných sendvičových dřevostaveb se stále více prosazují rodinné domy postavené z masivu. Nejde samozřejmě jen o tradiční chaty: stoprocentně recyklovatelný, pevný, lehký a pružný materiál, jímž dřevo bezesporu je, totiž bez problémů poslouží k realizaci i skutečně rozsáhlých, a to nejen obytných, objektů.

 

Klasika i moderna

V úvahu připadají kromě tradičních srubů či roubenek i ryze moderní stavby. Hlavním benefitem všech je samozřejmě jejich architektonická podoba, v úvahu je však nutné brát také ekologičnost a energetickou nenáročnost. Za pozornost stojí rovněž takzvaná uhlíková stopa: strom totiž na sebe v průběhu svého růstu do velikosti vhodné pro výstavbu standardního rodinného domu dokáže navázat tolik oxidu uhličitého, kolik ho za deset let vyprodukujeme prostřednictvím provozu jednoho automobilu.

Dýchající dům

Nezanedbatelným benefitem objektů postavených ze dřeva je také to, že jsou schopny “dýchat”, a podílet se tak na obytném komfortu. Jde vlastně o práci materiálu s vlhkostí vnitřního prostředí: je-li příliš suché, voda se uvolňuje, v opačném případě dřevo zase vlhko vstřebává.

Materiál domácí i zahraniční

Kvalita stavby se pochopitelně odvíjí od použitých dřevin: vedle domácích lze vsadit i na surovinu pocházející ze Skandinávie. V důsledku tamního klima a pomalejšího růstu mají totiž stromy hustější letokruhy, takže vytěžené dřevo použité ke stavbě je stabilnější a umí lépe pracovat s teplotními rozdíly.

Pro péči a ochranu

S odolností proti povětrnostním vlivům a působení škůdců pomohou dřevu moderní přípravky, jež dovedou prodloužit životnost staveb až na stovky let. Preventivní impregnaci materiálu lze svěřit zejména vodou ředitelným lazurám, s jejich pomocí se daří i zachovat původní barevnost suroviny. Další možnost představují mořidla či emailové barvy, jež se však podepíší potlačením přirozeného vzhledu dřeva.

Text: redakce PhDr. Alena Müllerová

Foto: Kontio, Haniš srubové domy, OK Pyrus, TFH, Roubenky Roubal, Honka, Kasper.cz, Direkt Development, My Home

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *