Trávíme příliš času zavřeni v budovách

Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje hrozbu onemocnění astmatem o 40 %. Pokud s tímto faktem nezačneme okamžitě bojovat, ohrozíme tak svoje zdraví.  Nová INDOOR GENERATION, která tráví až 24 hodin denně 7 dní v týdnu pobytem v uzavřených místnostech, nemá ani ponětí o tom, že vzduch v interiéru může být ve skutečnosti znečištěný až pětkrát více než venku (77 % dotázaných neví). Speciálně pak hovoří výsledky studie o dětech, jejichž pokoje dopadly z hlediska znečištěného ovzduší v domě nejhůře.  Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje hrozbu onemocnění astmatem o 40 %. Pokud s tímto faktem nezačneme okamžitě bojovat, ohrozíme tak svoje zdraví.  Nová INDOOR GENERATION, která tráví až 24 hodin denně 7 dní v týdnu pobytem v uzavřených místnostech, nemá ani ponětí o tom, že vzduch v interiéru může být ve skutečnosti znečištěný až pětkrát více než venku (77 % dotázaných neví). Speciálně pak hovoří výsledky studie o dětech, jejichž pokoje dopadly z hlediska znečištěného ovzduší v domě nejhůře.

Společnost VELUX zveřejnila výsledky studie INDOOR GENERATION, jejíž součástí byl průzkum, který proběhl v březnu a dubnu v Evropě a Severní Americe. Výzkum probíhal ve 14 zemích a ukázal, že lidé mají mylnou představu o času, který tráví zavřeni v budovách i kvalitě vzduchu v interiéru. Nejvíce se představa od reality lišila u výpovědí Čechů, kteří dosáhli nejhoršího skóre ze všech respondentů. Pouhých 5 % Čechů si uvědomuje, že v uzavřených budovách tráví 21 až 24 hodin denně. Na Slovensku si tento fakt přiznává o něco větší, avšak stále velmi malá skupina lidí, asi 10 % dotázaných. O kvalitě vzduchu v interiéru a venku je správně informováno pouze 9 % Čechů a 17 % Slováků. Více na: www.theindoorgeneration.com.

Pojem INDOOR GENERATION odkazuje na rostoucí skupinu lidí, kteří tráví většinu svého času uvnitř budov. Ve srovnání s předchozími generacemi až 90 % jejich života. Každodenní aktivity v domácnosti jako je vaření, uklízení, sprchování se, zapalování svíček, sušení prádla, nebo spaní i pouhé dýchání přispívají ke znečištění vnitřního ovzduší, což může v průběhu času zvýšit riziko vzniku astmatu a alergií. Za zhoršení kvality ovzduší můžou i různé škodlivé a toxické látky, z nichž jsou například vyrobeny některé plastové hračky, čisticí prostředky a stavební materiály. Pokud nebudou soukromé i veřejné budovy lépe větrány, hrozí, že se bude zvyšovat počet dětí s astmatem. Pravděpodobnost onemocnění se při pobytu ve vlhkých a plesnivých budovách zvyšuje o 40 %.

77 % populace netuší, že vnitřní vzduch je znečištěn více než venkovní

Průzkum také zjistil velké rozdíly mezi tím, jak si lidé myslí, že svůj život žijí a tím, jak ho skutečně žijí. Pouze 18 % lidí tuší, že tráví 21 a více hodin ze dne zavření uvnitř budov. Skutečná pravda je ale někde jinde. Vznik nové INDOOR GENERATION potvrdily již předchozí výzkumy. Tato generace tráví až 90 % svého času uvnitř budov, a to často v tmavých, špatně větraných interiérech.

Podle Petera Foldbjerga, ředitele oddělení Daylight Energy and Indoor Climate ze společnosti VELUX, se stále více měníme v INDOOR GENERATION: „Jediný čas, který strávíme na čerstvém vzduchu a denním světle je během cesty do práce, nebo školy. Moderní uspěchaný život se často skládá pouze z brzkého vstávání, rychlé cesty do práce, kde strávíme osm až deset hodin uvnitř kanceláře a cesty domů. Občas si ji zpestříme o zastávku pro potraviny nebo rychlý trénink uvnitř vlhkého a zpoceného fitness centra. Náš výzkum ukázal, jak velké jsou rozdíly mezi tím, co si lidé o ovzduší uvnitř svých domovů myslí a reálnými hodnotami, které dokazují, že vnitřní ovzduší může být až pětkrát více znečištěné než venkovní.“ „Lidé, kteří se zajímají o znečištění ovzduší, nejčastěji hovoří o životě v blízkosti velkých továren nebo v rušných městských oblastech s vysokými emisemi výfukových plynů. I to odhaluje potřebu dalšího vzdělávání a budování povědomí o dopadu životních návyků na naše tělo i duši z hlediska zdraví a obecného blahobytu.

Společnost VELUX uvedla krátký film INDOOR GENERATION s cílem zvýšit povědomí o významu života ve zdravých domácnostech a malých změnách, které může udělat každý. Jak zlepšit své životní prostředí a kvalitu ovzduší ve svém domě si můžete prohlédnout zde

Více na: www.theindoorgeneration.com

Šest jednoduchých kroků, jak můžete zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti

  • Větrejte alespoň třikrát až čtyřikrát za den.
  • Dbejte na to, aby byly dveře do koupelny zavřené a během sprchování si zapněte ventilátor.
  • Při vaření používejte odsávač anebo otevírejte okno.
  • Nezapalujte svíčky.
  • Sušte prádlo venku.
  • Pravidelně uklízejte.

Zdroje

  • Lidé tráví 90 % svého času uvnitř budov (WHO Europe 2013 report, US Environmental Protection Agency)
  • Vzduch v interiéru může být až pětkrát znečištěnější než venkovní (EPA, Arhus University, CBST)
  • Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje riziko astmatu o 40 % (IBP Fraunhofer)
  • Ovzduší v dětských pokojích je z celého domu znečištěné nejvíce (Danish Building Research Institute/Danish Eco Council/University of Copenhagen)

Průzkum YouGov

Průzkum pro studii INDOOR GENERATION provedla v březnu a dubnu 2018 společnost YouGov. Proběhl přibližně mezi 16 000 majiteli domů v severní Evropě a Americe (Velká Británie, USA, Kanada, Dánsko, Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko, Česká republika, Slovensko, Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Španělsko).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *