Trhu s byty se letos mimořádně daří

Zájem o nové byty meziročně stoupl zhruba o 15 procent. Příznivý vývoj navazuje na loňské oživení poptávky po vlastním bydlení. Volných bytů je zatím dostatek.

Oživení poptávky se týká i větších bytů, kategorií 3+kk a 4+kk, které se v posledních měsících tohoto roku dostaly do centra zájmu. Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a dobré výkonnosti ekonomiky v letošním roce je zaznamenán nárůst poptávky i nabídky, což se také odráží v mírném růstu cen nemovitostí, zejména v hlavním městě. Za prvních devět měsíců letošního roku prodali developeři v Praze 5 250 nových bytů.

Na pozitivním vývoji se kromě rostoucí ekonomiky podílí i velké portfólio levných bytů. Na konci druhého čtvrtletí roku 2015 mělo v Praze v nabídce alespoň jeden byt 172 developerů nebo investorů ve 284 developerských projektech. Objem volných bytů dosáhl na konci prvního pololetí sedmi tisíc. Po prvním čtvrtletí, kdy se prodejnost vyšplhala na rekordní úroveň 1 850 bytů, byl druhý kvartál zhruba o deset procent slabší, prodalo se „jen“ 1 700 nových bytů. Dlouhodobě je sice stále největší poptávka po bytech menší a střední velikosti (2+kk a 3+kk) o rozloze od 45 do 75 metrů čtverečních, ale dobře na odbyt jdou i luxusní byty, které si od počátku sledování vývoje prodejnosti polepšily o deset procent. Zájem přetrvává samozřejmě i o superlevné byty, tedy do 45 tisíc korun za metr čtvereční. Na konci druhého čtvrtletí 2015 byl viditelný rapidní nárůst nabídky nových bytů, 65 procent z nich se prodalo s cenou pod 60 tisíc za metr čtvereční. Skvěle jdou na odbyt zejména byty v blízkosti zeleně a s dobrou občanskou vybaveností v okolí.
Růstu trhu s rezidenčním bydlením nahrávají nynější nízké úroky hypotečních úvěrů, přičemž za kritickou hranici pro udržení růstu se zpravidla označuje maximální úroková sazba do tří procent. Většina developerů se domnívá, že se k této hranici v příštím roce nepřiblížíme. Podle třetiny firem k tomu dojde až v roce 2017, další třetina předpokládá rok 2018 či dobu ještě vzdálenější.
Léta 2016 a 2017 přinesou podle developerů růst nabídky i poptávky po rezidenčních nemovitostech, a to zejména v Praze. V roce 2016 vzroste nabídka o 6,3 procenta, v dalším pak o dalších 5,3 procenta. Poptávka se bude vyvíjet obdobně, v roce 2016 se očekává její zvýšení o 6,1 procenta, v následujících 12 měsících pak o 3,7 procenta. Vývoj v rámci celého Česka bude srovnatelný, růst však bude pozvolnější.

Text: redakce -ll-, foto: Central Park Praha, Codeco, Gemo Development

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *