Trubky a řezání: Zvládnete ho bez problémů sami!

Rozhodli jste se rekonstruovat dům či byt a chcete si co možná nejvíc práce udělat vlastníma rukama? Chcete ušetřit, nebo se jen radovat, že si poradíte bez odborníka? Pak se řadíte k mnoha šikovným českým kutilům, kteří zastanou nejednu profesi. Už umíte řezat trubky?
Postup při řezání trubek krok za krokem

1. Jako první věc je třeba pořídit si ten správný řezák trubek. Ten zvolte podle materiálu, ze kterého jsou trubky vyrobeny. Pokud si budete řezák půjčovat, vždy zkontrolujte, zda je řezací kolečko v pořádku a řádně ostré.
Tip: Vše, co budete pro řezání trubek potřebovat, najdete na techni-eshop.cz
2. Obyčejnou tužkou si na trubce vytvořte rysku, kde budete chtít trubku rozříznout. Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku a šroubovací rukojetí řezák utáhněte tak, aby pevně držel.
3. Do jedné ruky vezměte trubku, do druhé nasazený řezák a pomalu řezákem začněte obkružovat trubku. Klidně si dejte na čas – je lepší trubku obtočit i několikrát, než ji kvůli zbytečnému spěchu zdeformovat. Nezapomeňte postupně přitahovat rukojeť, abyste docílili hladkého řezu.
4. Po dostatečném obkroužení se trubka sama odlomí, žádné násilí není třeba.
5. Na hraně řezané trubky se během řezání vytvoří okraj směřující dovnitř trubky – je třeba jej odstranit a řez takzvaně začistit. K tomu je určený buď výklopný trojúhelník, nebo jiný nástroj, který najdete na těle řezáku. Jednoduše jím vnitřek trubky obkružte.
6. A je to! Trubka je připravena k použití.

Rozvody vody a topení: Jaké máte možnosti?

Jednou z možností rozvodu jsou trubky z oceli. Používají se pro vodu do 35 °C, ale jejich hlavní nevýhodou je koroze. I když by životnost trubek měla být až 30 let, první známky koroze můžete pozorovat již po dvou letech používání.
Rezivění se vyhnete použitím měděných trubek, které jsou korozi odolné. Měděné trubky se používají pro rozvody topení, ale i pro rozvod plynu a teplé vody. Mají antibakteriální účinek, ale mohou vás odradit vyšší cenou. Pokud ale neplánujete výměnu trubek po pár letech opakovat, určitě zvolte trubky měděné.
Nejčastěji se pro rozvody používají PPC či PPR trubky – plastové trubky nabízejí životnost minimálně 50 let, nerezaví, nezanáší se a jsou levné. Můžete je použít pro rozvod studené i teplé vody, ale myslete na to, že se na rozdíl od kovových trubek prověšují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *