Typoland – Jakub Mařík a David Novotný

Vystudoval Obalová a Grafický design na Vyšší odborné škole ve Štětí. V současnosti ještě studuje Mediální studia na FSV Karlovy Univerzity.
Pracoval několik let v reklamních agenturách a nyní pracuje jako grafický designér ve vydavatelství firemních magazínů Boomerang Publishing, které vydává například magazín ČiliChili.
Baví ho vše vizuální a estetické. Kromě grafiky, umění a módy ho zajímá právě interiérový design, ve kterém se rozhodl před skoro dvěma lety podnikat.
Na fotkách interiérů ze zahraničí dlouho vídal interiérové doplňky ve tvaru písmen, ať už dřevěné, nebo třeba kovové. Vzhledem k tomu že s typografií denně pracuje a oceňuje její estetiku, jako doplněk do interiéru mu to přišlo jako velmi zajímavé. V čechách však nikdo takové věci nevyráběl (kromě několika málo jedinců na Fléru), nedovážel a nenabízel. Proto se rozhodl pustit se do tohoto oboru sám. Skoro rok hledal z jakého materiálu písmena vyrobit a hlavně výrobce, který by mu byl ochotný vyjít vstříc a vyrobil mu produktů tolik, aby byl schopen takovou výrobu zainvestovat ze svých úspor. To se nakonec podařilo s látkovými a plyšovými písmeny, kterých nechal ušít první dvě kolekce.
K podnikání přizval kamaráda a bývalého spolužáka Davida Novotného, který je vystudovaný umělecký truhlář a zároveň také grafický designér. Ten navrhl první design eshopu, který spolu spustili v průběhu léta 2013. K polštářům ve tvaru písmen pak přidali nafukovací balonky ve tvaru písmen, které začali dovážet. Snaží se samozřejmě dostat písmenka i do kamených obchodů, ale to se zatím podařilo jen do galerie Harddecore a obchodu se severským designem Selbrekka v Praze. Jak říká Jakub: “Velké procento majitelů obchodů v tomto segmentu jsou také distributoři. To co prodávají i sami dovážejí ať už z Francie, nebo z Číny a nemají tedy zájem aby jim v jejich obchodech konkurovalo jiné zboží.”
Posledním produktem který přidali do svého portfolia a nabídky na eshopu jsou magazíny. Původně to měly být především ikonické zahraniční magazíny o bydlení a životním stylu jako je portlandský Kinfolk, španělské Apartamento, nebo anglický Hole&Corner. Když ale Jakub viděl v nabídce anglického distributora i sice jinak zaměřené, ale legendární magazíny Hunger, AnOther,Port, Dazed&Confused, Lula či Tank, neodolal a objednal je také.
Od spuštění eshopu zároveň stále hledají další výrobce, kteří by pro ně byli schopni vyrábět písmena i z jiných materiálů. Naposledy je přes facebookovou stránku Typolandu sám oslovil nesmírně ochotný majitel indické manufaktury. Paradoxně najít kvalitního a vstřícného výrobce v Čechách je leckdy težší nežli se začít bavit s někým na druhé straně světa.

www.typoland.cz/cs/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *