Umyvadlo není jen předmět denní potřeby

Kolikrát za den si myjeme ruce? Průzkumy říkají, že více než pětkrát. Vezmeme-li v úvahu potřeby tříčlenné rodiny, z umyvadla se rázem stává jeden z nejdůležitějších prvků vybavení obytného prostoru. Vedle praktického hlediska a jeho užitné funkce hraje bezpochyby velkou roli také jeho vzhled.

Role koupelny se za poslední roky poměrně výrazně změnila. Dříve poněkud opomíjená místnost patří dnes k nejstěžejnějším. A tomu odpovídá i pozornost věnovaná jejímu vybavení, rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů by mělo mít svou logiku. Nejjednodušší je vybrat si od jednoho výrobce kousky ze stejné kolekce, abychom měli zaručenou jistotu designové čistoty. Pro ty, kteří touží po výjimečném estetickém zážitku, je tu náročnější řešení, založené na promyšlené kombinaci kousků od různých značek. Ať už bude umyvadlo jedno, nebo jich chcete mít v koupelně několik, měl by být jejich vzhled a styl v souladu s celkovým designovým řešením koupelny.

Trendová umyvadla na desku

V současných stylově vytříbených koupelnách se velmi často uplatňují umyvadla umístěná na desce, která působí jako elegantní doplněk, a přitom jsou dokonalým nositelem praktické složky osobní hygieny. Nejrozšířenější jsou kulaté či oválné mísy, které svým tvarem působí měkce a klidně, do futuristických či minimalistických koupelen se hodí naopak tvary hranaté. V nabídce jsou však i trojúhelníkové a asymetrické kousky. Elegantně působí umístění umyvadla na dlouhé desce, čímž navíc vznikne praktický odkládací prostor.
Mísu může nést buď samostatný „pultový“ prvek, nebo koupelnová skříňka. Ve spojení s koupelnovým nábytkem existují další varianty, umyvadlo může být ve skříňce zapuštěné zcela nebo částečně, stále jsou k dispozici i samostatné modely zavěšené na stěně se skrytým nebo designovým sifonem, stejně jako solitérní, volně stojící prvky. Některé novodobé materiály pak nabízejí možnost spojit umyvadlovou mísu s deskou v jeden celek, takže odpadnou nepopulární spáry, ztěžující udržování hygieny.

Efektní umístění v prostoru

Ani reprezentativní koupelna nemůže ztratit respekt k naplnění praktického hlediska, vyplývajícího především z počtu osob, které ji budou využívat. Má-li rodina více než tři členy, doporučuje se do jejího prostoru umístit dvě samostatná umyvadla tak, aby mezi nimi byl určitý odstup. Před umyvadlem by mělo zůstat alespoň 80 centimetrů volného místa, což zásadně ovlivní fakt, jak bude vypadat finální rozložení zařizovacích předmětů. Po stranách by měl vzniknout prostor alespoň 10 centimetrů, ovšem pokud počítáme s nástěnnými držáky ručníků, tuto vzdálenost zdvojnásobíme.

Nekončící škála materiálů

Tradičně se umyvadla vyráběla především z keramiky a smaltované oceli, jimž v poslední době zdatně sekundují akrylát a takzvaný litý mramor. Jejich výhodou je, že ve srovnání s páleným materiálem a kovem umožňují při výrobě velkou variabilitu tvarování. Předností litých umyvadel jsou navíc perfektně čisté hrany a rovné odkládací plochy. Akrylát i litý mramor má oproti plechovému či keramickému povrchu velké plus také v tom, že je – bez ohledu na aktuální teplotu v koupelně – vždy pocitově příjemný, takže umyvadlo či vana při používání nestudí. Speciální vrstva chrání plochu sanity před působením běžných kosmetických a hygienických přípravků. Litý mramor rovněž umožňuje probarvení všech prvků v koupelně do jednoho odstínu a vyhovuje i nejpřísnějším hygienickým normám.

Kreativitě a extravaganci se ale meze nekladou, proto někteří výrobci dodávají na trh umyvadla ze skla, z přírodního mramoru, žuly, nerezové oceli i ze dřeva. Tyto kousky působí jako designové artefakty, ale jejich údržba bývá náročnější než v případě keramiky či litého mramoru. V poslední době se stala hitem kamenná umyvadla. Jde o nadčasový materiál, který souzní se současným trendem návratu k přírodě. Vzhledem k váze produktu, jež může dosáhnout až třiceti kilogramů, se však zvyšují nároky na montáž, enormní zátěži by měla odpovídat také deska, na níž je umyvadlo usazeno. Proto je lepší se s realizací obrátit na odborníka.

V nabídce značkových koupelnových studií jsou také umyvadla, vytvořená v ateliérech slavných designérů. Takové kousky působí jako moderní skulptury a vedle praktického využití poskytují především výjimečný estetický zážitek.

text: Alena Kodlová, foto: archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *