Uvolněte se ve středomořském stylu

Ve své podstatě je jednoduchý, odráží přání i zážitky všech dobrodruhů a cestovatelů. Odnese nás daleko od všedních dnů a starostí až k pocitu, že dovolená vlastně neskončila.

Touha po celoročním odpočinku je snem mnohých. Můžeme si ho celkem jednoduše splnit, pokud si doma vytvoříme adekvátní prostředí s pomocí typicky letního stylu, který odolá silnému větru všech trendů a na svých vlnách pohoupe milovníky dovolených, odpočinku, relaxu, slunce a nekonečných dálek. Inspiraci k němu můžeme najít v Itálii, ve Španělsku, Francii nebo v Řecku. Záleží na tom, který ze stylotvorných prvků, typických pro tu kterou zemi, si vyberete. Všechny však spojují společné znaky v podobě bílých stěn, hojnosti přírodních materiálů, textilií hrubšího nebo naopak lehkého charakteru a poměrně střídmé a uvážlivé dekorativnosti.

Hlavně pohodlí

To, co nás na dovolených fascinuje, je především bezstarostnost, pohoda, klid, vzdušnost a jakási lehkost bytí. A přesně takový je i středomořský  styl. Dominují mu přírodní tóny s přiměřeným množstvím doplňků a dekorací, jimž vévodí hlavně suvenýry z cest. V tomto ohledu je ale třeba našlapovat hodně opatrně, snadno bychom totiž mohli sklouznout ke kýči. Přemíra plachetniček, korábů, vesel a kormidel tu pravou středmořskou atmosféru domovu opravdu nepřivolá. Vsaďte spíše na opravdost a autenticitu, na příjemně chladivé textilie, hrubší vzhled a zemité tóny. Velmi typickým vzorem je proužek v nesmrtelné modrobílé kombinaci.  K oblíbeným materiálům patří len, bavlna, pytlovina nebo režné plátno, nemohou chybět ani lehké závěsy v podobě moskytiéry nebo baldachýnu. Autenticitu přináší zeleň ve velkých květináčích, stejně jako mušle z pláže nebo trhu.

Dřevo s patinou

Stylově čistý v v podstatě jednoduchý nábytek dekoracím a textilu rozhodně nekonkuruje, patina připomene, že je ošlehaný časem, větrem a vodou. Nejčastěji používaným materiálem je masivní dřevo, doplněné kovem či ratanem, jež sluší především stolkům a sedacímu nábytku. Potřebný komfort dodají  pohodlné pohovky, čalouněné hlavně textiliemi, jimž pomačkaný vzhled dodáva na kráse a originalitě.

Letní osvěžení 

Odstíny horkého písku, odrazy modré vodní hladiny a bělostnost mořské pěny, chladný drink i citrusy, olivovníky, fíkovníky, různé druhy palem, oleandr nebo levandule v kameninových, dřevěných, ratanových nebo terakotových květináčích, které poskytují tolik potřebný stín. Pocitově  zchladí i keramické nebo terakotové podlahy, velmi typickými pro středomořský styl jsou samozřejmě také dřevěné krytiny. Žádoucí atmosféru dotvoří tkané koberce, klidně přeskládané přes sebe navzájem. Stěny mívají často nepravidelný, nerovný až oprýskaný vzhled, úchvatný právě svou nedokonalostí. Ručně malované obklady, využívající tradiční vzory a dekory, typické pro region jižní Evropy, zdobí zejména koupelny a kuchyně, stejně jako terasy.

Prolínání interiéru a exteriéru 

Středomořský styl přímo vyžaduje rozšířit obytné prostory do venkovního prostoru, na terasu, balkon či verandu, jež se tak stávají plnohodnotnou součástí bydlení. Základem jejich vybavení je ratanový nebo proutěný nábytek, který je pro svou lehkost, vzdušnost, snadnou mobilitu a téměř nulové nároky na údržbu volbou číslo jedna. Žádoucí atmosféru míst, kam se lze v létě doslova kompleně přestěhovat, dotváří stylové osvětlení, ideálně s kovovou konstrukcí, vítané jsou všudypřítomné lucerny a svícny. Třešničkou na středomořím provoněném dortu je houpací síť, závěsné křeslo nebo lehký šifonový závěs.

 

text Lenka Dubská foto archiv firem

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *