V roce 2019 bude poslední možnost získat dotaci na zdroj vytápění

Ministerstvo životního prostředí v roce spouští poslední vlnu státních, tzv. kotlíkových dotací. Do krajů pošle přes 3 miliardy a usnadní tak dalším desítkám tisíc domácností pořízení nového ekologického zdroje vytápění. Cíl je jasný, zvýšit významně kvalitu ovzduší tím, že lidé vymění svůj starý neekologický zdroj vytápění, nejčastěji kotel na tuhá paliva, za nový zdroj vytápění, nejčastěji plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Efekt kotlíkových dotací

Kotlíkové dotace běží od roku 2015, od té doby investovalo Ministerstvo životního prostředí do výměn zastaralých kotlů na tuhá paliva už 6,7 miliardy korun ze zdrojů EU. V dosavadních dvou výzvách kraje schválily na 60 tisíc výměn v objemu 6,5 miliardy korun, do konce roku 2020 by číslo mělo vzrůst na minimálně 90 tisíc výměn. Největší zájem žadatelé dosud projevili o tepelná čerpadla (30 %), značný zájem byl i o kombinované kotle (26 %) a plynové kondenzační kotle (21 %).

Čisté ovzduší je pro rezort životního prostředí hlavní prioritou již několik let a ne jinak tomu bude v letošním roce. Již potřetí krajům pošleme více než tři miliardy korun, díky kterým bude vyměněno dalších minimálně 30 tisíc zastaralých neekologických kotlů. Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Zdroj: Tisková zpráva z Ministerstva Životního prostředí

Podmínky kotlíkové dotace

Kotlíkové dotace jsou poskytovány majitelům rodinných domů, kteří jako hlavní zdroj používají starý neekologický kotel na tuhá paliva a chtějí přejít na nový, nízkoemisní zdroj vytápění.

Novým zdrojem vytápění, na který se vztahuje státní dotace, může být plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo (typu země–voda, vzduch–voda nebo voda–voda) nebo nízkoemisní kotel na biomasu.

Výše dotace je od 75 do 80 % celkových uznatelných nákladů, maximálně však 127 500 Kč. Dotace se liší podle vybraného zdroje vytápění a dle oblasti, ve které je dotace vyhlášena.

Dotaci můžete získat na uznatelné náklady, do kterých spadá výměna zdroje vytápění vč. otopné soustavy a úpravy spalinových cest, související stavební práce (vč. menších opatření ke snížení energetické náročnosti budovy) a projektová dokumentace.

Rozpis vyhlášení kotlíkových dotací v roce 2019

Samotné vyhlášení sběru žádostí o kotlíkovou dotaci je v gesci jednotlivých krajů, které budou o vyhlášení informovat. Níže jsme pro vás sestavili alespoň rámcové termíny:

Karlovarský kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Moravskoslezský kraj – předpokládaný sběr žádostí – přelom jaro/léto 2019
Středočeský kraj – předpokládaný sběr žádostí – přelom jaro/léto 2019
Jihomoravský kraj – příjem žádostí do 31.3.2019
Kraj Vysočina – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Olomoucký kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Zlínský kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Praha – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Jihočeský kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Královéhradecký kraj – předpokládaný sběr žádostí – přelom jaro/léto 2019
Plzeňský kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Liberecký kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019
Pardubický kraj – příjem žádostí do 31.3.2019
Ústecký kraj – předpokládaný sběr žádostí – podzim 2019

Zdroj: Nabídka vytápění a dotační poradenství od Skupiny ČEZ

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *