Venkovní rolety: pro a proti

U některých, zejména rodinných domů lze kromě klasického vnitřního systému zatemnění využívat také venkovní zatemňovací prostředky. Někdo by je sice mohl považovat za zbytečné, ovšem mají mnohem lepší účinnost v udržování tepelné pohody, hlavně v letních měsících, než klasické vnitřní stínění, jako jsou třeba žaluzie.

Proč tedy nevyužít dokonale zatemňující venkovní okenní rolety. Můžete je zahrnout už do projektu svého domu při výstavbě a zakomponovat je pod omítku, takže pouzdra, do kterých se rolety rolují, nebudou na fasádě domu vidět. K tomuto účelu se využívají nad okna roletové překlady Heluz, do kterých se pouzdra schovají.

Venkovní rolety

Pro venkovních rolet

Výhod mají venkovní rolety celou řadu. Záleží samozřejmě do jisté míry, jaké zvolíte provedení. Ty zcela běžné ovšem nabízejí naprosto dokonalé zatemnění a ochranu proti slunci. V zataženém stave se v díky jejich poloze před oknem může v pohodě větrat. Domů vám tak v létě nesvítí slunce, ale můžete okna otevřít do průvanu a vytvořit tak velice příjemné klima. Horko a dusno v domácnosti se tak může stát minulostí. Při větrání se zataženými roletami se nemusíte bát ani hmyzu, který se dovnitř nedostane. Pokud si vyrazíte třeba na dovolenou, nebo na delší dobu opustíte dům, rolety můžete zatáhnout. Budou dodatečně chránit váš majetek a znepřístupní cestu do domu případným zlodějům, které holá okna docela lákají. V zataženém stavu vám rolety ztiší domácnost. Tlumí totiž hluky, které by mohly přicházet zvenčí, jako jsou hluky aut, z hřišť a jiné nežádoucí rušivé elementy. V zimě se rovněž rolety vyplatí zatahovat. Zajišťují totiž úspory na topení.

Proti venkovních rolet

Za jistou nevýhodu mohou být považovány rolety z estetického hlediska. Záleží ale samozřejmě, jaké rolety si zvolíte. Vestavěné rolety pod omítku jsou také finančně nákladnější. Je také potřeba si uvědomit, jestli rolety skutečně upotřebíte. Nezřídka se totiž stává, že je po čase přestanete zcela používat a investice tak přijde vniveč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *