VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ – VĚČNÉ TÉMA

V dnešní době se setkáváme se stále menšími prostory k bydlení. Podlahové plochy obydlí se neustále zmenšují kvůli pořizovací ceně, snižování energií a v neposlední řadě také kvůli útulnosti a tomu, že máme méně času na úklid a údržbu svého bydlení. Při tomto trendu se také samozřejmě snižují i místa, kam je možné umístit nábytek či jiné úložné prostory. Proto jsou stále vestavěné skříně a šatny na míru tím nejvhodnějším a nejlepším řešením. Je ale těžké se v nepřeberném množství firem vůbec vyznat. Přesněji v tom, kdo a jakou vestavěnou skříň nebo šatnu mi může nabídnout a hlavně, jestli mi správně poradí, co všechno má taková skříň obsahovat, aby co nejlépe posloužila jak po stránce využitelnosti, tak samozřejmě i po stránce kvality a funkčnosti. Je tedy dobré vědět pár základních rad, co udělat ještě před objednáním skříně.

VÝBĚR FIRMY

Pokud si vyberete firmu, je dobré si nejprve nechat zpracovat předběžnou a nezávaznou cenovou kalkulaci, kterou kvalitní společnost poskytne zcela automaticky a zdarma, a to nejlépe po zaslání vašich hrubých rozměrů prostoru, náčrtu uspořádání vnitřku skříně na e-mail vámi vybrané firmy. Správná firma by vám na základě těchto informací měla zaslat nabídku do dvou až tří pracovních dní. Je to nejrychlejší forma prvotní poptávky z pohodlí vašeho domova. Nemusíte firmu navštěvovat osobně a hlavně vás to nebude nic stát. Po obdržení kalkulace zjistíte, zda je pro vás nabídka zajímavá, poté si s firmou domluvíte konzultaci, u které se vše přesně změří a zvolí se vhodné materiály. Po změření se vám technik ozve s přesnou a konečnou cenou, jež je závazná a následně připraví smlouvu o dílo. Poté se už můžete těšit na novou skříň, tu by vám solidní firma měla dodat nejpozději do tří týdnů od podpisu smlouvy.

CO BY SKŘÍŇ MĚLA OBSAHOVAT A Z ČEHO BY MĚLA BÝT VYROBENA

Konstrukční díly skříně by měly obsahovat vnější bočnice (pokud jsou zdi absolutně rovné a je možné do nich vrtat, stačí obvodový rám pro dveře). Dno vestavěná skříň mít nemusí, jakákoliv podlahová krytina vám vytvoří dno a vy tak díky výše uvedené variantě navýšíte kapacitu skříně zpravidla cca o 7 cm. Stejné je to s půdou skříně, strop místnosti zase tvoří půdu a vás potěší další místo k dobru.
U konstrukčních dílů je dobré dbát na to, aby byly alespoň 18 mm silné a veškeré čelní hrany byly opatřeny tvrzenou a velmi odolnou plastovou ABS hranou o síle 2 mm. Stále diskutovanější je otázka zadní stěny ve vestavěné skříni, záda ve skříni jsou naprosto zbytečná, ty nám tvoří zeď, kterou je vhodné ošetřit nátěrem proti odření nebo vsadit na vytapetování. Náklady za nátěr či tapetu jsou mnohem nižší než plnohodnotná záda ze stejného materiálu jako korpus skříně.
Další úskalí zad je, když máme čerstvou novostavbu, jež není úplně vyschlá a my její stěny zavřeme do skříně. V tomto případě je téměř jisté, že se nám za skříní vytvoří plísně ve velkém rozsahu, a poté nám nezbývá nic jiného, než skříň demontovat, vyndat zadní stranu a zdivo ošetřit proti plísním.

 

VYBAVENÍ SKŘÍNÍ

Dopředu bychom měli vědět , k čemu přesně bude skříň sloužit a co do ní budeme ukládat. Od toho se odvíjí vnitřní uspořádání skříně. Nejčastějším vybavením bývají klasické police, ať už pevné nebo volné, u kterých můžeme variabilně měnit výšku. Dále také můžeme mít ve skříni výsuvné police, výsuvné drátěné koše různých rozměrů, výsuvné zásuvky, ať už výsuvné částečně nebo kompletně. Na věšení ošacení volíme klasickou šatní tyč nebo její výsuvnou variantu, na kterou se nám ovšem vejde méně ramínek.
Do prostor, kam nelze dosáhnou ze země, je dobré použít sklopnou šatní tyč, jež řeší tyto problémy, např. těsně pod stropem. Dále lze skříně vybavit různými výsuvnými systémy na kalhoty, kravaty, pásky, šátky a v neposlední řadě také pro uklízecí arzenál jako vysavač, mop a jiné. U výsuvných zásuvek je dobré dbát na to, aby zásuvka nebyla ošizena o kvalitní ocelové bočnice, jež se mohou vysunout kompletně nebo jen do určité délky. Mnoho výrobců totiž zásuvky vyrábí tak, že místo ocelových bočnic vyrobí ze zbytku lamina tzv. korpus zásuvky a na dno použijí sololak či sololit 4 mm silný, jež se po čase prohýbá nebo úplně rozpadne a zásuvka se stane zcela nefunkční.

ČELO SKŘÍNĚ (DVEŘE)

Jaké zvolit dveře, posuvné či klasické pantové? Pokud to prostor dovoluje, volte dveře posuvné. Mnohem lépe se ovládají, vyznačují se jednoduchou a lehoučkou manipulací, méně se do skříně práší, a hlavně nepotřebují žádný prostor před skříní, jelikož „cestují“ v samotném korpusu skříně.
Výběr posuvných dveří je opravdu pestrý, co se týče obvodového kování i výplní dveří. Kování by v dnešní době mělo být rozhodně hliníkové, které je pevnější, odolnější a efektivnější než kování ocelové, kterému už dávno odzvonilo. Výplně posuvných dveří mohou být různé, např. lamino v univerzálních barvách, dřevodekory, skla ať už ornamentní nebo barevná, tzv. lacobely nebo skla lakovaná dle široké škály vzorníku RAL. Další oblíbenou výplní jsou zrcadla, ovšem je zapotřebí, aby zrcadlo bylo vždy podlepeno bezpečnostní folií , ta zabraňuje vysypání skla při rozbití a eliminuje následný úraz. Neméně oblíbenou záležitostí je i kombinace více materiálů či barev v jednom křídle posuvných dveří, které dosáhneme vodorovnými předělovacími příčkami v barvě obvodového kování.
Přeji všem šťastnou ruku při výběru té správné firmy, která vám ve všem vyjde vstříc.
Text: Roman Sršeň

http://www.srsenasrsen.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *