Víte, jak si pojistit domácnost?

Máte doma věci, na kterých vám záleží? Finančně či duševně? Pojistěte si je tak, aby v případě pojistné události byly nahraditelné alespoň fyzicky. Proč nemít pohovku, televizi, nebo jinou elektroniku jen proto, že vás soused vytopil, do zásuvky uhodil kulový blesk nebo se stala jiná nehoda?

Právě pro tyto situace je třeba myslet dopředu a sjednat si pojištění domácnosti. Díky němu se můžete dočkat náhrady škody. Kdo domácnost už pojištěnou má, dělá dobře. Sjednejte si ale čas od času nové pojištění. Můžete ušetřit, nebo získat výhodnější podmínky.

Co je pojištění domácnosti?

Každý z nás si domácnost vybavil dle svého vkusu. Máme doma nábytek, elektrospotřebiče, knihy, šperky, oblečení, televizi, rádio, počítač, klenoty a mnoho dalších věcí. Právě na ně se vztahuje pojištění domácnosti.

Kromě toho si můžete pojistit i takzvané stavební součásti (plovoucí podlahu, lino, obklady stěn a stropů, nebo kuchyňskou linku). Pojištění domácnosti se většinou vztahuje i na sklep či půdu.

Nepleťte si ho s pojištěním nemovitosti

To se vztahuje na stavbu jako takovou, tzn. zdi, strop, střechu, omítky, okapy atd. Kromě toho sem může být zahrnut i bazén, plot, zahradní domek apod.

Náš tip: Nejlepší je mít sjednané obojí. Pojistěte si nejen domácnost, ale i nemovitost. Pokud na váš byt spadne třeba strom a poškodí střechu a obvodové zdivo, pojistka domácnosti nic z toho nekryje.

Jak si pojištění domácnosti sjednat?

Prvním krokem je vybrat si pojišťovnu. Už nemusíte běhat od pobočky jedné pojišťovny k druhé. Stačí použít online srovnávač pojistek. Vyplníte pár základních údajů a hned uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven. Na jednom místě a během pár minut.

Dalším, ale neméně důležitým krokem je sepsání majetku a nastavení pojistných limitů. Kromě toho, že soupis majetku po vás pojišťovna bude chtít, vy díky němu dokážete nastavit pojistné limity tak, aby vám v případě nouze pokryly vše potřebné.

Proti čemu vás pojistka domácnosti kryje?

Pojištění domácnosti kryje škody, které vzniknou v důsledku událostí jako:

  • Povodně a záplavy,
  • Živelné pohromy (úder blesku, vichřice, krupobití)
  • Krádež, loupež

Tyto hrozby spadají do základního pojištění. Kromě toho si můžete zvolit doplňková připojištění, která kryjí škody vzniklé v souvislosti s vodovodní havárií nebo přepětí v síti.

Jak sepsat majetek?

Každou věc a místnost v bytě si nafoťte ze všech stran, nezapomeňte ani na účtenky. Pro jednodušší dokazování pořízení věci přiložte k fotografiím třeba aktuální noviny. Z nich bude patrné datum pořízení.

Všechny fotky si pak uložte na externí disk nebo virtuální úložiště, přiložte je také ke smlouvě o pojištění domácnosti. Právě podle nich se pak bude rozhodovat o výši pojistného plnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *