Voda znamená život

Voda je božská kapalina, bez které by život na Zemi nebyl možný. Skeptici předpovídají, že v budoucnu se o ni povedou války. Naštěstí žijeme v době, kdy si ještě jejího kouzla můžeme ve většině lokalit užívat plnými doušky.

Nemusí to být jenom bazény, které pojmou hektolitry vody, život a dynamiku vnesou do zahrady také jezírka, fontány, vodotrysky nebo i malá kamenná pítka. „Už při zakládání zahrady přemýšlejme o tom, jak do ní vodu zakomponovat. Vodní plocha, trávy a další rostliny lákají drobné živočichy, v horkých letních dnech tam přiletí i ptáci, které bychom jinak nespatřili. Voda na pozemku má velký vliv na správné mikroklima domu a zahrady, také pomáhá v péči o krajinu,“ říká zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Vytoužené koupací jezírko

Přírodní koupací jezírka představují sofistikované spojení okrasných vodních ploch, které dodají každé zahradě výjimečný půvab a zároveň prostor pro plavání. Jsou ideální volbou pro ty, kdo neholdují relaxaci v chemicky upravené vodě a dávají přednost životu v souladu s přírodou. Při koupání se můžeme kochat krásou leknínového květu, zatímco vodu místo chlóru čistí kořeny rostlin a čerpadlo napojené na filtry naplněné pískem. Jediné, co k založení koupacího jezírka potřebujeme, je dostatek prostoru – čím bude větší, tím lepší. „Trend biotopických jezer je na výsluní už několik let, voňavá, přírodními procesy čištěná voda však nyní získává úhledný vzhled geometrických tvarů. Přírodní ledvinové tvary patří do krajiny, ne za plot,“ míní Ferdinand Leffler.

Jak biotop funguje?

Aby uměle vytvořený biotop fungoval, potřebuje velký prostor, od 80 až do 100 m², jinak nelze dosáhnout stabilního samočistícího efektu. Bazén tvoří část pro plavce a regenerační zóna osázená vodními rostlinami, jako jsou orobince, vodní kosatce či okrasné trávy. Oblázky vysypaná část pro neplavce hluboká maximálně 1 m přechází v prostor pro plavce, kde by měla být hloubka

2 m, aby bylo snadnější udržet požadovanou kvalitu vody. Nezbytným prvkem je čerpadlo. To do čisticího prostoru přivádí vodu z koupací části, kam se po pročištění opět vrací, případně napájí umělý horský potok, aby voda byla neustále v pohybu. Regenerační část musí být od koupací oddělena tak, aby se zabránilo odplavování filtračního materiálu a substrátu do části koupací.

Způsoby čištění

Téma biotopů souzní se současným trendem návratu k přírodě. Existuje více názorů, jakou technologii při čištění vody použít. Ta čistě přírodní spoléhá pouze na čisticí schopnosti rostlin, další je výše popsaná metoda využívající filtrování vody pomocí čerpadla v kombinaci s lagunou osázenou vodními rostlinami. „Existují také způsoby, jejichž sofistikovanost si nezadá s technologií špičkových moderních bazénů, jen místo chemie a ozonu využívají mikrobiologii a UV záření.

Kouzlo spojení vody a osvětlení

Úsporné LED technologie způsobily rostoucí popularitu zahradního osvětlení. Stačí pár zdrojů a zahrada může za soumraku či po setmění získat úplně jiný rozměr. Ideální je pamatovat na její osvětlení již při plánování. Vodní prvky mají mnoho podob: Oblíbená jsou již zmíněná okrasná i koupací zahradní jezírka, ale také potůčky, vodopády nebo zahradní fontány, případně jednoduchá pítka pro ptáky. Spojení vody a světla dokáže vytvořit kouzelnou večerní atmosféru. Třpyt tekoucí vody spolu s jejím šuměním působí relaxačně na naše smysly.

Světla do vody vyžadují bezpečné napětí

Ve vodě a v okolí vodních prvků se z bezpečnostních důvodů používají výhradně svítidla na nízké napětí 12 V. Vybraná zdroje musí splňovat dostatečné krytí IP, pro trvalé ponoření pod vodou se používá krytí IP68. U svítidel do vody je také potřeba sledovat maximální hloubku ponoru, například u těch podvodních z kolekce Lightpro je to maximálně 0,5 m. Pro většinu běžných instalací je tato hloubka dostačující.

Jak osvětlit jezírko, potůček nebo vodopád?

Při osvětlení jezírka se v první řadě zaměřujeme na kvalitu vody, tedy zda je tmavá, nebo průzračná. U tmavých jezírek doporučujeme osvětlovat břeh a okolní rostliny. Jejich hladina večer funguje jako zrcadlo, ve kterém se odráží osvětlené okolí. Zahradu tak můžeme pozorovat z nového úhlu pohledu. V jezírku s průzračnou vodou se světlo šíří lépe, efekt je zaručený, pokud máme jezírko vyložené kameny. Podvodní reflektory umisťujeme tak, aby nás při pohledu na jezírko neoslňovaly.

Osvětlení vodopádu, který je součástí jezírka, působí také velmi efektně. Můžeme ho nasvítit buďpřímo z hladiny (podvodní reflektor se umístí pod tekoucí vodu), nebo lze světlo na vodopád směřovat z břehu.

Fontána, nejjednodušší vodní prvek

V případě, že v zahradě nemáme možnost vytvořit jezírko, je ideálním řešením zahradní fontána. Jedná se o vodní dekoraci nenáročnou na instalaci i údržbu. Základem pro sestavení venkovní fontány je laminátová nádrž, která slouží jako vodní rezervoár, a provrtaný přírodní kámen. Nádrž s čerpadlem se zapustí do země, na její víko se pak postaví vlastní kamenná fontána. Voda vyvěrající z kamene stéká zpět do nádrže a v podobě tryskající proudu vytváří kýžený efekt.

text: Alena Kodlová, foto: archivy firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *