Zahrada nejen na zimu

Pozitivní přínos působení přirozeného prostředí na člověka snad není nutné příliš zdůrazňovat. Proto většina z nás prchá do zeleně, jak je to jen možné. Zmenšuje totiž každodenní stres, osvěžuje oči, uklidňuje… To je také důvod, proč chcem mít přírodu co nejblíže, například i ve formě zimní zahrady.
Dnes už neslouží výhradně – jak to bývalo kdysi – k pěstování rostlin, ale stala se spíše příjemným prodloužením obytného prostoru a spojením s navazujícím pozemkem. Můžeme jí dát roli prosklené přijímací haly, prosluněné jídelny nebo tvůrčího ateliéru, bez problémů však bude fungovat i jako obývací pokoj, domácí posilovna, wellness či herna.

Kvalita a funkčnost

Soudobý způsob využívání zimních zahrad je samozřejmě podmíněn aplikací osvědčených konstrukčních systémů a materiálů odpovídajících nárokům na obytné parametry. A to i z pohledu tepelných izolací, energetické úspornosti, způsobu větrání či vytápění. Velkou roli při tom hraje také umístění, velikost a rozměry tohoto prvku.

Efektní i efektivní

Zimní zahrada může fungovat i jako vyrovnávací zóna mezi venkovní a vnitřní teplotou, významná zásobárna energie ze slunce. S pomocí skleníkového efektu lze snížit nároky na potřebu tepla přiváděného z konvenčních topných systémů, u nízkoenergetických a pasivních staveb se může stát významným přispěvatelem k tepelnému komfortu budovy.

Kvalitní konstrukce

Musí být z vysoce odolných materiálů, jež nepoznamená nepřízeň počasí ani negativní vliv klimatických podmínek. Kromě dřevěných konstrukcí jsou v popředí zájmu havně hliníkové a plastové profily s celou řadou systémových prvků, v široké nabídce tvarů, barev i funkčnosti. K žádoucímu výsledku konkrétního projektu lze dospět díky aplikaci modulárních sestav, je ve finále přesně vyhoví požadavkům uživatele. Funkčnost závisí také na typu skel, jenž ovlivní nejen vzhled, ale i vnitřní klima zimní zahrady za jakéhokoliv počasí. Nejmodernější profily ve spojení s adekvátními typy kování a bezpečnostním sklem jsou pak i odolné proti vloupání.

Text: redakce -ll-, foto: Alukov, Dafeplast, Schüco, Danex service, Oknoplast

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *