Zahradní kuchyně

Každý toužíme po vlastním kousku venkova. Obyvatelé velkých měst utíkají do přilehlých vesnic, a přestože musí denně absolvovat vlakové dojíždějící martyrium, jsou spokojenější. Proč?

 Zřejmě proto, že získali něco, co vesničtí mnohdy berou jako samozřejmost. Řeč je o zahradní kuchyni, grilu, prostě o venkovním království, kde předvedete svůj kulinářský um a kde hostíte všemožná společenská setkání. Jak ale vymyslet zahradní kuchyň nebo grilovací koutek?

K domku i na terasu

V první řadě si musíte říci, kolik času chcete trávit venku, jestli nepracujete od rána do noci, kdy vás při vaření jen budou štípat komáři a spadané suroviny na neosvětlené zemi už nikdy nenajdete. Pokud patříte mezi šťastlivce s volnými víkendy, nebo si dokonce můžete dovolit vychutnávat na čerstvém povětří i večery během všedního dne, venkovní kuchyň nebo grilovací koutek pro vás znamená to pravé. A nemusíte hned přemýšlet o koupi nemovitosti se zahradou, grilovat se přece dá i na skromnější terase. Jen to chce správný nápad a důvtip.

 

Nový gril

Nejste-li příliš zdatní kuchaři, a kulinárně tvoříte svátečně, představujete spíše typ na gril. Levné grily jsou sice lákavé, ale zpravidla vždy zreznou. Nezapomeňte tedy na pravidlo, které nás učili při hodinách ekonomiky. Ekonomicky se správně chovat znamená kupovat špičkové výrobky. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste chtěli na něčem ušetřit a kolikrát jste takovou věc během následujících let kupovali znovu, na rozdíl od někoho, kdo zakoupil výrobek sice podobný, ale v zákazníky ověřené kvalitě.

Výběr nového grilu stále výrazněji ovlivňují zásady zdravého životního stylu – raději si připlatit za kvalitu, bezpečnost a komfort, než riskovat zdraví a připravovat jídlo na levném, nekvalitním grilu s limitovanou životností. Synonymem pro nejvyšší kulturu grilování jsou oblíbené švýcarské grily Outdoorchef (plynové, na dřevěné uhlí a elektrické), jež povyšují grilování na mimořádně chutný, ale také zdravý a dietní způsob přípravy jídel.

Je vaše hobby vaření dle exotičtějších receptů, nebo rádi zkoušíte něco nového? Určitě máte na polici spoustu kuchařek, jejichž recepty zaslouží naplnit. Kde jinde než v zahradní kuchyni? Na pořízení kvalitního zázemí to chce nějaké úspory, ale investice se vám vrátí v podobě nezapomenutelných zážitků. Sázejte na vše, na čem se povětrnostní podmínky nebo zub času podepíší jen minimálně. Na trhu najdete spoustu renomovaných firem, které nejen disponují designéry… Jejich nabídka je mnohem širší a nápaditější, než jste si mysleli. Vše záleží na představách, případně na konzultaci, ale také na kompromisu.

 

Zahradní kuchyň

„Myšlenkový pochod klientů, vedoucí od grilu k zahradní kuchyni, je vlastně překvapivě jednoduchý,“ říká Tomáš Hrdina – návrhář a stavitel zahradních kuchyní z kamene. Lidé, kteří rádi grilují, se většinou i rádi setkávají s rodinou či s přáteli a samotný gril v této kombinaci přestává brzy stačit. Pokud tedy grilovačky probíhají vícekrát za sezonu a ve více lidech, je samozřejmě žádoucí mít kromě grilu i vhodné zázemí. Při přemýšlení o místě, jež kombinuje gastronomické zázemí se společenským, schází už jen krok k volbě zahradní kuchyně. Výběr materiálů jednoznačně směřuje na přírodní – kámen a dřevo. Na stavbu zahradní kuchyně se hodí dokonale.

Zahrada s potřebnou volnou plochou a přitažlivým terénem je pro realizaci kamenné kuchyně ideální, ale hodí se i relativně malý prostor – například kout terasy u rodinného domu nebo zimní zahrada.

Pokud sídlíte v záplavové oblasti, nezbývá než se spokojit se zděnou udírnou s grilem a pracovní plochou vymyšlenou „udělej si sám“ formou: palety a co zbytkový stavební materiál kolem domu dá. Ztráty poté vskutku nejsou tolik bolestné. A vše se dá přece doladit téměř k dokonalosti i přesto, že budete každoročně většinu vybavení mimo sezonu uklízet do bezpečí vyšších poloh.

Design do zahrady

Chcete-li oslnit a jste-li rádi středem pozornosti, dělá vám dobře lehká závist známých a sousedů, rozhodně přemýšlejte o designu zahradních kuchyní Wwoo. Nejednomu milovníkovi designu spadne z jejich kreací brada.

Nerez, kvalitní masivní dřevo, kámen, spotřebiče vyrobené vysloveně na venkovní použití – na tyto věci rozhodně nezapomínejte, i kdybyste si je před realizací měli napsat fixem do dlaně.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, zvažte si nejprve všechny své možnosti a svá očekávání. A jak poznáte správné rozhodnutí? Budete se cítit jako králové sezony venkovních událostí.

 

 

Text Renato Salermo foto Archiv firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *