Zbavte se krtka, aby byl váš trávník rovný a bez „vad“

Po zimě a roztátí sněhu zjišťujeme, kde je potřeba zahradu shrabat, kde jsou mechové skvrny, odhalují i místa, na nichž se např. kvůli plísním nedaří trávě, ale můžeme mnohde vidět i kopečky hlíny od zvědavého krtka. Zvlášť ti, kdo si na kvalitním a rovném trávníku zakládají, si dělají z krtka skutečné starosti. Není se čemu divit, jeden krtek zvládne za noc mnoho krtinců a dokáže „označkovat“ velkou plochu. Bez ohledu na hranice pozemku, nebo je-li za vaší zahradou louka, les, nebo třeba obecní pozemek.

Krtci velmi dobře slyší a cítí

Zabíjet krtka je zakázáno, proto se jej budete muset snažit ze zahrady vypudit. Jestliže jste to už zkusili, určitě jste zjistili, že to není vůbec snadné. Jeho cesty jsou dlouhé, klikaté, tvoří mnohdy pod celou zahradou doslova luxusní „metro“.

Jenomže, pokud máme krtků vícero, za chvíli bude trávník jeden kopeček za druhým, bude nevzhledný a když zaprší, budeme si i v trávě umazávat obuv od hlíny.

Zkuste vyzkoušet co možná nejvíc z možností, jak na krtka. Je to tvor chytrý, proto je dobré odpuzovače střídat a používat více z nich kombinovaně.

Hluk a pískání

Nejen kuny, myši, hraboše a další se zvláště na půdách snažíme zapudit plašičkami, které jsou k dostání v obchodech se smíšeným zbožím, hobby marketech nebo prodejnách se zahradnickými potřebami. Intenzitu a výšku pískání je možné nastavit podle toho, jaký druh škodné máte doma nebo na zahradě, v kůlně. Frekvenci pískání je doporučováno měnit, aby nezevšedněla a škůdci si na ni nezvykly.

Co krtkům smrdí

Krtek má velmi citlivý čich, a to je možné využít, abychom se jej zbavili. Do děr umístěte parafinové tablety nebo sirné knoty. Snadněji dostupné jsou psí, kočičí a slepičí exkrementy. Sice se vám možná bude při práci s nimi dělat nevolno, ale mohly by zabrat. Např. kuřince rozpusťte ve vodě a vodu vlijte do krtkových děr.

Použít můžete i ostříhané vlasy, vyčesané chlupy z psů a koček.

Boj s krtkem je zdlouhavý a bohužel většinou vyhrává krtek. Pokud se vám jej podaří chytnout (i tady se dají koupit pasti, do nichž vleze a nemůže ven), odneste ho někde na louku, nebo do lesa. Z blízkého okolí se k vám na zahradu dostane velmi rychle zpět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *