Zimní zahrady. Jak pro ně vybrat ideální místo?

Dát si dobrou snídani u vycházejícího slunce, povečeřet při romantických červánkách nebo se jen tak kochat okolní krajinou. Bez ohledu na počasí, bez ohledu na venkovní teplotu. Není to krásná představa? Právě kvůli ní se stále více domácností pouští do výstavby zimních zahrad. Jestliže máte v plánu něco podobného, pak si ještě před položením základního kamene v hlavě promyslete, kde by vaše zahrada vlastně měla stát.

Chcete teplo nebo zimu?

Zimní zahrady můžeme v nejširším pojetí rozdělit na tři základní typy. Zaprvé ty, které stojí zcela mimo dům – jedná se prakticky o skleníky nebo zasklené altánky. Dnes už se příliš nevyužívají, protože v zimě tu teplota klesá hluboko pod bod mrazu a vytopit je na pokojovou teplotu by bylo hodně nákladné.

Mnohem oblíbenější jsou zimní zahrady, které mají s domem (bytem) společnou nejméně alespoň jednu stěnu. Může se jednat např. zasklené lodžie nebo terasy. Ty už vytopíme mnohem snáze – záleží prakticky jen na tom, jaké rostliny tu hodláme pěstovat.

A do třetice pak existují zimní zahrady, které jsou přímo součástí domu. Vytopit je bývá velmi jednoduché, avšak potýkáme se v nich s problémem nízké vlhkosti.

Ideálně na jih

Jakmile si vyberete typ zimní zahrady, musíte najít místo, kde ji postavíte. V ideálním případě byste se zimní zahradou měli počítat už při stavbě domu, avšak praxe bývá taková, že často ji stavíme k již stojícím nemovitostem. Vůbec nevadí. Stačí jen najít vhodné místo – třeba střechu garáže nebo volný plácek u venkovní stěny domu.

Při hledání místa nezapomeňte vzít do ruky kompas. Zahrady orientované na jih jsou vůbec nejoblíbenější. Prakticky po celý den je příjemně vyhřívají sluneční paprsky, což oceníte hlavně v zimě. Další oblíbenou variantou je orientace na západ. Slunce zahradu prohřívá celé odpoledne a večeře při západu slunce – ta pohne i s tím největším tvrďákem.

Zimní zahrada orientovaná na východ sice poskytuje příjemná rána u východu slunce, ale během dne se bude celý prostor postupně ochlazovat. Konečně zahrada orientovaná na sever je vhodná pouze v případě, že zde hodláte pěstovat rostliny nesnášející sluneční paprsky.

Bez firmy to nepůjde

Nezapomínejte, že zimní zahrada je podle legislativy stavbou, takže před zahájením jakýchkoliv prací musíte zajít na stavební úřad pro příslušná povolení. A jakmile je budete mít, oslovte odbornou firmu , aby vám zahradu postavila na klíč. Technicky se totiž jedná o docela náročný projekt s požadavky na znalosti statiky, izolace a dalších norem. Stavět zimní zahradu svépomocí by vás ve výsledku mohlo stát mnohem více, než oslovení profesionální firmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *