Zjistěte, podle čeho vybrat správný kotel pro vaši domácnost

Teplá voda v kohoutku a v topení vůbec není samozřejmost. A účet, který za ni každý měsíc platíte, může být možná mnohem nižší, než si myslíte. Kotel je srdcem domácí pohody a jeho výběru je proto třeba věnovat dostatek pozornosti. Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat!

Jaké palivo zvolíte?

K vytápění a ohřevu vody v domácnosti můžete volit ze tří možných paliv a jejich kombinací – tuhé palivo, elektřina a plyn.

  • Tuhá paliva jako dřevo či uhlí lákají nízkou cenou, ale je s nimi hodně práce. Řekněte si, zda budete mít vždy čas a sílu s přípravou dřeva. Je také nutné připomenout, že je třeba neustále udržovat oheň, aby vám dům nevychladl, až třeba vyrazíte na zimní dovolenou. A to s tuhými palivy zajistíte pouze tak, že vám někdo přijede domů zatopit, než se vrátíte.
  • Vytápění elektřinou je jednoznačně nejpohodlnější, ale je to také vytápění finančně nejnákladnější.
  • Zlatou střední cestou je vytápění plynem. Není tak finančně náročné a nabízí dostatečný komfort.

Tip: Pokud máte tu možnost, zvolte kombinaci paliv. Krbová kamna a plynový či elektrický kotel vám zajistí skutečnou tepelnou pohodu po celý rok. A o kouzlu plápolajícího ohně nejspíš ani mluvit nemusíme. Mrkněte na topenilevne.cz, kde najdete oblíbené radiátory Purmo, krbová kamna, podlahové vytápění, ohřívače vody i kotle.

Jaký kotel vybrat?

Když přijde na výběr kotle, je potřeba přemýšlet také způsobu ohřevu vody. Ne každý kotel umí ohřívat vodu v kohoutku i v topení. A když už budete shánět nový kotel, pořiďte si rovnou takový, který vám zajistí i teplou vodu.

Tip: Pokud zvolíte samotněný ohřev vody, podívejte se na ohřívače vody Dražice – patří k nejspolehlivějším.

  • U elektrického kotle nemusíte řešit odtah spalin, ale před jeho instalací si musíte ověřit, zda váš dodavatel energie tento odběr schválí, protože je třeba změnit velikost jističe.
  • Atmosférický plynový kotel potřebuje vyvložkovaný odtah spalin do komína, ale tyto kotle se již nevyrábí – modely, které v nabídce najdete, se pouze doprodávají.
  • TURBO plynový kotel nevyžaduje komín – odtah spalin zajišťuje ventilátor. Spaliny můžete odvádět přes obvodovou zeď, ale i do komína. Ani tyto kotle se už nevyrábí a ty, co v nabídce najdete, se jen doprodávají.
  • Kondenzační plynový kotel plní nejpřísnější ekologické předpisy, je vybaven kvalitní elektronikou i čerpadly. Je velmi účinný a spaliny lze odvádět přes stěnu, ale i do komína. Při instalaci kondenzačního kotle je třeba mít možnost připojení na vodovodní odpad – vznikající kondenzát musí mít volný odtok.
    Tip: Velké oblibě se těší kondenzační kotle Ferroli.

Přejeme šťastnou ruku při výběru!

Foto: PROFI-UNION
Foto: PROFI-UNION

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *