Zlepšení vzhledu a vlastností. Co je přesně kašírování?

Kašírování je technologie, pomocí které je možné spojit několik vrstev stejných i odlišných materiálů dohromady. Díky tomu si můžeme na své zahrady pořídit plastový plot, který vypadá jako dřevěný, protože je opatřený speciální fólií. Díky kašírování se mění i vzhled okenních profilů, palubek a celé řady dalších produktů.

Kašírování je známé také pod výrazy laminování, olepování či potahování a skrývá se pod ním více technik – kašírovat se dá suchým způsobem, pomocí vosků a za tepla. Suché kašírování se používá při spojování textilu, papíru, ale i syntetických materiálů, pokud spojujeme dvě plastové fólie, používáme technologie kašírování pomocí vosků.

Nejčastěji se kašíruje za tepla

V průmyslu se nejčastěji používá kašírování za tepla na speciálních výrobních linkách. Je totiž daleko rychlejší a výsledný produkt je pevnější a odolnější při dlouhodobém používání. V uzavřených tavících pecích se zahřeje lepidlo na teplotu až 140 °C a pak se nanáší na štěrbinové trysky nebo válce. Povrch, který kašírujeme, musí být také nahřátý, na teplotu od 30 do 60 °C.

Nejprve se nanese primer, aby spoj lépe držel, osuší se a pak se již nanáší fólie s lepidlem. Válečky fólii přitlačí a za postupného ochlazování dochází k lepenému spoji. Hotový výrobek musí být dalších 24-72 hodin při stálé teplotě 20 stupňů a vlhkosti 40 – 60 %. Výrobek je pak nutné podrobit trhovým zkouškám.

Jaké má fólie vlastnosti?

Kašírovací fólie se dělí na interiérové a exteriérové, které se liší vlastnostmi. Fólie určené do exteriéru jsou díky akrylátové vrstvě odolnější před UV zářením, mechanickému poškození a před dalšími agresivními vlivy. Fólie vydrží až 50 let a jsou beuzúdržbové a v poslední době tak stoupají na oblibě. Například kašírované ploty v imitaci dřeva totiž od dřevěných prakticky nepoznáte a nemusíte je pravidelně každé dva roky natírat.

Co všechno se kašíruje?

Kašírování využívají výrobci plastových a hliníkových oken, výrobci stínící techniky, plotových a vratových systémů či třeba montážní firmy palubkového podbití říms a provětrávaných fasád. Díky tomu si můžete vybírat, jaký barvu profilu oken či žaluzií si pořídíte, jak bude vypadat váš plot a podobně.

Mezi nejznámější výrobce kašírovacích fólií patří Renolit, Hornschuch a Haogenplast a na trhu nyní najdete nejrůznější barevné varianty, ať už v jakékoliv barvě RAL, v pastelových a metalických odstínech či třeba v imitaci dřeva. Fólii můžete mít i s originálním motivem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *